Holenderska spółka Jukosu przejęta nielegalnie

  • DI
opublikowano: 20-01-2019, 22:00

Przejęcie w 2007 r. holenderskiej spółki zależnej koncernu naftowego Jukos przez Promnieftiestroj, spółkę zależną rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft, było nielegalne — orzekł holenderski sąd najwyższy, podtrzymując wyrok sądu apelacyjnego.

Jukos ogłosił bankructwo w 2006 r., po tym, jak Michaił Chodorkowski, jego ówczesny właściciel, wypadł z łask prezydenta Władimira Putina, a władze zaczęły domagać się zaległych podatków sięgających miliardów dolarów. Większość aktywów Jukosu została przejęta przez Rosnieft, największą rosyjską firmę naftową. Sprawa, która toczyła się przed sądem w Holandii, dotyczy przekazania Promnieftiestrojowi w 2007 r. wartych w 307 mln USD udziałów w zarejestrowanej w tym kraju spółce Yukos Finance „Zostało definitywnie ustalone, że likwidator nie był upoważniony do przekazania udziałów w Yukos Finance rosyjskiej firmie Promnieftiestroj i tym samym Promnieftiestroj nie stał się właścicielem udziałów Yukos Finance” — głosi orzeczenie sądu.

Były oligarcha Michaił Chodorkowski wielokrotnie przekonywał, że padł ofiarą kampanii politycznej, która doprowadziła do likwidacji Jukosu — w swoim czasie największej prywatnej firmy w Rosji — pod pretekstem unikania płacenia podatków.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy