Holenderski holding AM wybuduje w Koszalinie centrum handlowe

Polska Agencja Prasowa SA
14-11-2005, 17:47

Notowany na giełdzie w Amsterdamie holenderski holding AM N.V. wybuduje w Koszalinie centrum handlowe. W poniedziałek Holendrzy kupili od miasta na aukcji 12 hektarów gruntu. Za ziemię zapłacili 33 mln 280 tys. zł.

Notowany na giełdzie w Amsterdamie holenderski holding AM N.V. wybuduje w Koszalinie centrum handlowe. W poniedziałek Holendrzy kupili od miasta na aukcji 12 hektarów gruntu. Za ziemię zapłacili 33 mln 280 tys. zł.

Konkurentami Holendrów, którzy przystąpili do aukcji jako AM Poland 2 Sp. z o.o., była polska spółka Foras Targówek Property II, która wybudowała w Warszawie centrum handlowe Targówek. Cena wywoławcza gruntu wynosiła 32 mln zł, postąpienie - 320 tys. zł.

Foras Targówek Property II zakończył licytację na kwocie 32 mln 960 tys. zł. Holendrzy przebili tę cenę o 320 tys. zł. Wadium umożliwiające przystąpienie do aukcji wynosiło 6,4 mln zł.

"Centrum handlowe w Koszalinie będzie naszą pierwszą inwestycją w Polsce" - powiedział PAP w poniedziałek Ronald G.E. Dasbach, menedżer AM na centralną  Europę. "Polska to bardzo obiecujący rynek, a leżący blisko Gdańska Koszalin, to bardzo dobra lokalizacja na tego typu inwestycję" - dodał.

Jak powiedział PAP wiceprezydent Koszalina Piotr Kroll, Holendrzy mają rok na rozpoczęcie budowy centrum, od momentu podpisania notarialnej umowy. W ciągu trzech lat powinni doprowadzić obiekt do stanu surowego zamkniętego. 33 mln zł za ziemię holenderka spółka musi wpłacić na konto miasta przed podpisaniem aktu notarialnego. "Miasto będzie miało wpływ na projekt architektoniczny centrum" - dodał Kroll.

Holding AM jest developerem i zarządcą centrów handlowych. Spółka jest notowana na giełdzie w Amsterdamie, która jest częścią paneuropejskiej giełdy Euronext, zrzeszającej rynki w Paryżu, Bruseli, Amsterdamie i Lizbonie.

W pierwszym półroczy 2005 roku przychody holdingu AM wyniosły 684 mln euro, a zysk netto 42 mln euro.

Holding AM, oprócz Polski, jest obecny na rynku holenderskim, francuskim, belgijskim, niemieckim, brytyjskim, irlandzkim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, czeskim, węgierskim i tureckim. W latach 2006 - 2009 spółka zamierza wybudować 37 centrów handlowych w całej Europie.

Ostatnim oddanym do użytku obiektem AM jest Centrum Chodov w Pradze (pierwszą część obiektu otwarto 9 listopada). Chodov liczy 55 tys. metrów kwadratowych powierzchni (13 tys. zajmuje hipermarket Hypernova, w pozostałej części znajdują się m.in. sklepy: C&A, H&M, Marks & Spencer oraz Zara.

Budowę obiektu rozpoczęto w maju 2004 r. Obiekt kosztował 138 mln euro. Chodov ma być rozbudowane o kolejną część handlową oraz część biurową i część mieszkalną o łącznej powierzchni 75 tys. m kw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Holenderski holding AM wybuduje w Koszalinie centrum handlowe