Holenderski startup rozpoczął seryjną produkcję auta solarnego

opublikowano: 30-11-2022, 16:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Lightyear, holenderski startup jako pierwszy na świecie rozpoczął seryjną produkcję auta elektrycznego zasilanego ogniwami słonecznymi, informuje Bloomberg.

Startup rozpoczął produkcję po zdobyciu zamówień na ok. 150 aut Lightyear 0. Cena jednego to 250 tys. EUR. Auto było w stanie jeździć przez dwa letnie miesiące w Amsterdamie bez konieczności ładowania, a w Portugalii przez siedem miesięcy.

Spółka zamierza wyprodukować około tysiąc aut w fabryce Valmet Automotive w Finlandii. Zacznie od jednego tygodniowo. Założyciel i prezes spółki Lex Hoefsloot powiedział Bloombergowi, że w drugiej połowie przyszłego roku produkcja ma wzrosnąć do pięciu aut tygodniowo.

Lightyear pracuje już nad drugim modelem auta przeznaczonym do masowej produkcji, które ma kosztować ok. 30 tys. EUR. Zbiera już na nie zamówienia. Produkcja ma ruszyć w 2025 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane