Holendrzy zażywają mniej narkotyków i piją mniej alkoholu

PAP , DI
opublikowano: 11-03-2021, 12:12

Brak imprez i festiwali przyczynił się do spadku spożycia narkotyków imprezowych oraz alkoholu. Rośnie natomiast liczba osób palących przysłowiową „trawkę” codziennie — wynika z raportu zleconego przez holenderski rząd.

W ubiegłym roku spadło spożycie typowych narkotyków imprezowych, takich jak ecstasy czy amfetamina. Holendrzy piją również mniej alkoholu — wynika z najnowszego raportu „National Drug Monitor 2020”, zawierającego dane dotyczące używania alkoholu, tytoniu, narkotyków, środków nasennych i uspokajających. Przygotował go — na zlecenie Ośrodka Badań Naukowych i Dokumentacji Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Holandii — instytut badań nad zdrowiem psychicznym i uzależnieniami Trimbos.

— To oczywiście skutek braku imprez i festiwali — mówi Margriet van Laar, szefowa monitoringu narkotyków w instytucie.

Ograniczeniu spożywania alkoholu i używania narkotyków sprzyjała niemożność wyjścia z domu i mniejsze możliwości spotykania się z przyjaciółmi. Raport wskazuje jednak, że 83 proc. respondentów nadal spotykało się ze znajomymi w pomieszczeniach zamkniętych, a 40 proc. uczestniczyło w przyjęciach domowych.

Instytut zbadał również długoterminowe trendy w używaniu narkotyków. Okazuje się, że w ostatnich latach wzrasta liczba przyjęć do szpitali związana z używaniem konopi indyjskich. Rośnie liczba osób palących przysłowiową „trawkę” codziennie. W ubiegłym roku aż 7,2 proc. Holendrów, czyli ponad milion osób, paliło konopie indyjskie. Prawie 260 tys. zażywa kokainę. Cena tego narkotyku utrzymuje się na stabilnym poziomie, co oznacza jego szeroką dostępność na rynku. Jednocześnie czterech na dziesięciu użytkowników kokainy chciałoby ograniczyć jej przyjmowanie, a prawie jedna trzecia całkowicie przestać.

Raport informuje także o nowych trendach w handlu narkotykami. Obecnie ma się on odbywać coraz częściej za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów. Sprzedaż za pośrednictwem WhatsAppa czy Signala będzie stopniowo zastępować handel na ulicy — konkludują autorzy raportu „National Drug Monitor 2020”. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane