Hollande: Francja zawarła z Chinami kontrakty warte 18 mld EUR

PAP
opublikowano: 26-03-2014, 21:32

Prezydent Francji Francois Hollande poinformował w środę podczas wspólnej konferencji prasowej z przebywającym w Paryżu prezydentem Chin Xi Jingpingiem, że kontrakty handlowe, które podpisały oba kraje, warte są ponad 18 mld euro.

"50 kontraktów, które dzisiaj podpisaliśmy, przedstawia wartość ponad 18 mld euro" powiedział Hollande; wśród tych umów jest warte 7 mld euro zamówienie Chin na 70 samolotów europejskiego koncernu aeronautycznego Airbus.

Również zarząd Airbusa poinformował, że otrzymał zamówienie na 43 samoloty typu A320 i 27 maszyn typu A330.

Xi, który jest zarazem głową państwa i szefem partii, przebywa w Paryżu z oficjalną trzydniową wizytą. Jej celem jest "wspólne planowanie przyszłości, tak aby w relacjach francusko-chińskich, w których następuje nowe otwarcie, poczynić znaczące postępy" - powiedział prezydent Chin w Lyonie, który był pierwszym etapem jego podróży po Francji.

Hollande przyjmuje swego gościa ze wszystkimi honorami - komentuje agencja AFP. Po długim spotkaniu przywódców zaplanowano na wieczór galowy bankiet w Pałacu Elizejskim, a w czwartek na cześć Xi odbędzie się koncert w Wersalu. Przed spotkaniem z francuskim prezydentem Xi i jego małżonka Peng Liyuan zostali przyjęci przez szefa dyplomacji Laurenta Fabiusa.

Francja pozostaje w tyle za innymi państwami UE, a zwłaszcza Niemcami, jeśli chodzi o skalę obrotów handlowych z Chinami i Paryż jest żywotnie zainteresowany rozwojem stosunków gospodarczych z Pekinem - wyjaśnia AFP.

"Inwestycje są mile widziane we Francji i jesteśmy gotowi je ułatwić" - powiedział Fabius.

W środę podpisano między innymi umowę, na mocy której chińska firma Dongfeng i państwo francuskie staną się udziałowcami koncernu samochodowego PSA Peugeot Citroen. Paryż oraz chińska spółka zainwestują w PSA po 800 mln euro i obejmą po 14 proc. kapitału.

Udziały państwa i Dongfeng zrównają się z udziałami rodziny Peugeot, do której niegdyś należała firma. Liczące ponad 200 lat PSA popadło dwa lata temu w głębokie tarapaty i odnotowało straty netto za lata 2012 i 2013 rzędu 7 mld euro. Teraz zarząd PSA liczy na to, że dzięki pomocy rządu i firmy Dongfeng zdoła postawić koncern na nogi i umocnić swoją pozycję na rozwijającym się szybko chińskim rynku - pisze francuska agencja.

Hollande zapowiedział na początku spotkania z Xi, że dla Francji "koniecznością jest zrównoważyć handel zagraniczny z Chinami". Deficyt w obrotach z Chinami wyniósł we Francji w 2013 roku 26 mld euro i było to niemal 40 proc. całkowitego deficytu handlowego tego kraju.

Hollande i Xi omawiali również sytuację na Ukrainie, w Syrii i Iranie; jak oświadczył francuski prezydent podczas konferencji prasowej - przywódcy "wypracowali wspólne stanowisko" wobec wszystkich tych kwestii.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane