Honda ponownie obniża prognozy z powodu braku chipów

ARŻ, Reuters
opublikowano: 05-11-2021, 10:28

Honda w piątek po raz drugi w ostatnim czasie obniżyła całoroczną prognozę zysku. Utrzymujący się globalny niedobór chipów zmusza japoński koncern do ograniczenia produkcji, a rosnące ceny materiałów mają negatywny wpływ na marże, pisze Reuters.

„Wierzyliśmy, że niedobory dostaw będą ograniczone, ale teraz widzimy, że problemy są poważniejsze i potrwają dłużej” - powiedział wiceprezes Hondy Seiji Kuraishi podczas briefingu prasowego. Menedżer dodał, że firma zmaga się również ze wzrostem kosztów materiałów, które są trudne do przerzucenia na konsumentów.

Honda aktualnie spodziewa się zysku operacyjnego w wysokości 660 mld jenów (5,80 mld USD) za okres od 31 marca 2021 r. do 31 marca 2022 roku. To spadek o 15 proc. w porównaniu z sierpniową prognozą. Analitycy ankietowani przez Refinitiv oczekiwali, że zysk operacyjny Hondy wyniesie 764,5 mld jenów. Prognoza dotycząca globalnej sprzedaży aut została obniżona z 4,85 do 4,2 mln egzemplarzy.

Seiji Kuraishi spodziewa się, że niedobory chipów złagodzą się w drugim kwartale przyszłego roku, a zakłócenia nie powinny wpłynąć na plany Hondy dotyczące przyspieszenia rozwoju w zakresie elektromobilności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane