Honda zamierza zamknąć jedyną brytyjską fabrykę

opublikowano: 18-02-2019, 19:27

Koncern Honda, trzeci pod względem wielkości japoński producent samochodów zamierza zamknąć swoją jedyną brytyjską fabrykę w Swindon w 2022 r. Pracę straci około 3,5 tys. zatrudnionych, donosi Reuters.

W zakładzie zlokalizowanym w południowej Anglii, japoński koncern motoryzacyjny wyprodukowała w 2018 r. ponad 160 tys. pojazdów modeli civic i CV-R. Stanowiły one nieco ponad 10 proc. całkowitej produkcji samochodów w Wielkiej Brytanii, która oszacowana została na 1,52 mln aut.

Wyświetl galerię [1/10]

Toyota corolla

Toyota

Honda nie zamierza komentować swojej decyzji, a w szczególności co tak naprawdę skłoniło koncern do zamknięcia zakładu w Swindon. Patrząc jednak na kroki podejmowane przez wiele innych firm spoza Wielkiej Brytanii odnośnie ich obecności na tamtejszym rynku po brexitcie, nie można wykluczać, że właśnie ten czynnik był jednym z najważniejszych. 

Japonia wielokrotnie ostrzegała, że może zrezygnować z inwestycji w Wielkiej Brytanii, którą postrzegała jako bramę do Europy, jeśli Londyn nie zapewni sobie transakcji na rzecz brexitu.

Niedawno uzgodniona umowa handlowa między UE a Japonią oznacza, że taryfy na samochody z Japonii na kontynent zostaną zlikwidowane, podczas gdy Wielka Brytania ma problemy z postępem w rozmowach dotyczących stosunków handlowych po brexitcie z Tokio

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu