Hongkong: bankierzy aresztowani za wypranie 810 mln USD

opublikowano: 20-01-2021, 08:33

Siedmiu obecnych i byłych pracowników banku zostało aresztowanych w Hongkongu w ramach operacji przeciwko międzynarodowej szajce, która wyprała 810 mln USD, informuje AFP.

- To największa tego typu sprawa w ostatnich latach – podkreślił Yip Wing-lam, szef biura przestępstw gospodarczych policji w Hongkongu.

fot. Lui Siu Wai/Xinhua via ZUMA Wire/Forum
fot. Lui Siu Wai/Xinhua via ZUMA Wire/Forum

Nie ujawniono nazwy banku, w którym pracowali aresztowani. Policja poinformowała jedyne, że pomagali w uzyskiwaniu rachunków bankowych i fałszowali dokumentację. W latach 2017-2018 otworzyli konta przynajmniej 14 firm wykorzystując dane osób z Chin kontynentalnych i Belgii. Znalazło się na nich łącznie 6,3 mld HKD (810 mln USD) z nielegalnej działalności. Policja ustaliła, że pieniądze pochodziły z wielu krajów, m.in. Włoch, Niemiec i Wietnamu. U jednego z aresztowanych znaleziono podczas przeszukania 1 mln USD w gotówce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane