Hongkong wyhamowuje wzrost

opublikowano: 27-02-2019, 06:36

Miniony rok okazał się relatywnie udany dla Hongkongu, choć jego końcówka już przyniosła oznaki złapania zadyszki. Ta była kolonia brytyjska, a od połowy 1997 r. specjalny obszar administracyjny Chin odnotowała w 2018 r. sięgającą 3,0 proc. dynamikę wzrostu. Jednak w tym roku oczekiwane jest spowolnienie.

Zdaniem tamtejszego ministerstwa finansów w 2019 r. gospodarka wyhamuje do 2-3 proc. 

ponieważ miasto zmaga się ze spadającymi wartościami nieruchomości i napięciami związanymi z wojną handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, co prowadzi do skromniejszego budżetu niż w zeszłym roku.

W ostatnich trzech miesiącach 2018 roku dynamika wzrostu PKB Hongkongu już wykazała symptomy osłabienia rosnąc „jedynie” o 1,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. W ujęciu kwartalnym odnotowano nawet spadek. 

Jako mała i całkowicie otwarta gospodarka, Hongkong był podatny na kryzysy gospodarcze w ciągu ostatnich kilku miesięcy, o czym świadczy znaczny spadek wydajności i zmniejszenie zaufania przedsiębiorstw w przyszłych prognozach - powiedział Paul Chan, sekretarz finansowy Hongkongu.

Prognozuje on, że nadwyżka fiskalna miasta zmniejszy się do 58,7 mld HKD (7,5 mld USD) wobec 149 mld HKD w zeszłym roku. Z kolei rezerwy fiskalne miasta mają sięgnąć na koniec marca 2019 r. poziomu 1,16 bln HKD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu