Honorowe Oscary dla Lyncha, Studiego i Wertmüller

  • DI
opublikowano: 04-06-2019, 22:00

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) przyznała coroczne honorowe Oscary za całokształt twórczości wybitnym twórcom światowego kina.

W 2019 r. otrzymali je: reżyser David Lynch, aktor pochodzący z plemienia Czirokezów Wes Studi i włoska reżyserka Lina Wertmüller. Nagrodę specjalną akademii za wybitne osiągnięcia na polu działalności humanitarnej otrzymała aktorka Geena Davis. Przyznano jej nagrodę humanitarną im. Jeana Hersholta, duńskiego aktora, który wyemigrował do USA.

Przez wiele lat był prezesem fundacji Motion Picture Relief Fund, która stworzyła system opieki emerytalnej dla pracowników branży filmowej. W 2019 r. zarząd AMPAS uhonorował Oscarem jednego z najbardziej charakterystycznych amerykańskich twórców filmowych — Davida Lyncha, który był wielokrotnie nominowany do Oscara (m.in. za filmy: „Blue Velvet”, „Człowiek słoń” czy „Mulhololland Drive”), ale nigdy go nie otrzymał. 73-letni Lynch, który w swoich filmach często odwołuje się do motywów surrealistycznych i podświadomości, zdobył światową sławę dzięki serialowi „Miasteczko Twin Peaks”. 71-letni Wes Studi zapisał się w pamięci widzów rolami w takich filmach, jak „Tańczący z wilkami” czy „Ostatni Mohikanin”, w których grał role rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Grał też w filmach „Gorączka” i „Avatar”. Spośród zagranicznych twórców filmowych zarząd AMPAS wyróżnił 91-letnią Linę Wertmüller, włoską realizatorkę, reżyser i autorkę scenariuszy, bliską współpracowniczkę Federica Felliniego. Jej głośny film „Siedem piękności Pasqualino” miał aż cztery nominacje do Oscara, ale nie otrzymał żadnej.

Nagrody honorowe przyznawane są jako oddzielna nagroda od 2009 r. Honorowe Oscary i specjalne nagrody AMPAS za 2019 r. zostaną wręczone 27 października w hali widowiskowej The Ray Dolby Ballroom w Hollywood.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu