Hoop Hellenie nie odpuszcza

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 02-06-2006, 00:00

Giełdowy Hoop chce zapłacić 18 mln zł za markę Helleny i jedną z jej linii produkcyjnych. Musi jednak przekonać jej wierzycieli. Łatwo nie będzie.

Sytuacja wokół upadłej w 2005 r. firmy Hellena z Kalisza zmienia się jak w kalejdoskopie. Kilka tygodni temu jej majątek został wystawiony na sprzedaż. Przetarg nie został jednak sfinalizowany, bo sąd w Kaliszu zdecydował o powrotnej zmianie trybu upadłości z likwidacyjnej na układową. W związku z tym do gry wraca firma Sovereign Capital (SC), jeden z wierzycieli Helleny, a także współpracujący z SC Hoop, który od dawna stara się o przejęcie marki kaliskiej spółki.

Plany wierzycieli

Wczoraj w warszawskiej siedzibie Hoopa zebrali się najwięksi wierzyciele Helleny, reprezentujący w sumie ponad 100 mln zł wierzytelności (z blisko 130 mln zgłoszonych do tej pory). SC oraz Hoop przedstawili im swoje najnowsze propozycje układowe.

— Hoop proponuje 18 mln zł w gotówce za markę Helleny oraz jedną z jej linii produkcyjnych. Ze sprzedaży pozostałych aktywów Helleny, w tym majątku obrotowego, powinno się uzyskać 50 mln zł. Dałoby to razem około 68 mln zł na spłatę wierzycieli — mówi Robert Jędrzejowski, prezes SC.

W takim układzie wierzyciele zabezpieczeni mieliby odzyskać blisko 78 proc. pieniędzy, a niezabezpieczeni o wierzytelnościach przekraczających 50 tys. zł — 42 proc.

— Do tego mogłoby jeszcze dojść od kilku do kilkunastu milionów złotych, które przed upadłością Hellena wypłaciła podmiotom z nią powiązanym — mówi prezes SC.

Robert Jędrzejowski twierdzi, że w przypadku odrzucenia propozycji układowych SC, a więc na przykład w przypadku likwidacji spółki przez syndyka (sprzedaż majątku upadłego w drodze przetargu), na wypłaty dla wierzycieli można uzyskać nie więcej niż 53 mln zł. Wierzyciele zabezpieczeni mogliby wtedy odzyskać 47 proc. swoich należności, a niezabezpieczeni 31 proc.

— Poparcie naszej propozycji oznacza szybką sprzedaż masy upadłościowej pod pełną kontrolą wierzycieli. Do tej pory wierzyciele mieli ograniczony dostęp do informacji na temat upadłej spółki i procesu upadłościowego — przekonuje Robert Jędrzejowski.

Odwołać nadzorcę

Potwierdzają to inni wierzyciele.

— Relacje nadzorcy sądowego, a przez ostatni czas syndyka Helleny, z wierzycielami oceniamy negatywnie. Były one konfliktowe. Wierzyciele nie mogli uzyskać dostępu do ważnych informacji i podstawowych dokumentów dotyczących funkcjonowania spółki — mówi Leszek Pilarczyk, pełnomocnik firmy Alpla, która jest największym wierzycielem Helleny i od marca członkiem rady wierzycieli.

Podkreśla, że wartość wierzytelności Helleny może być wyższa niż wynika z informacji przedstawianych przez SC.

W związku z krytyczną oceną nadzorcy sądowego przez wierzycieli przedstawiony przez SC i Hoopa scenariusz działania zakłada też złożenie wniosku o jego odwołanie. Najważniejszy ma być jednak wniosek o zwołanie przez sąd zgromadzenia wierzycieli w celu przegłosowania propozycji układowych.

SC chce też zaprzestania działalności przez Hellenę (w celu zamrożenia generowania przez nią strat), którą w ramach dzierżawy tymczasowo miałby przejąć Hoop.

Zarówno SC, jak i Hoop otwarcie wyrażają zniecierpliwienie przeciąganiem się niejasnej sytuacji Helleny i dopingują wierzycieli do podjęcia działania. Wielu wierzycieli już wczoraj zadeklarowało poparcie dla zgłoszonych propozycji układowych, jednak nie brak i takich, którzy nie dali jeszcze w tej sprawie jednoznacznej odpowiedzi.

Nieznane są też plany nadzorcy sądowego Helleny. Do czasu zamknięcia tego wydania „PB” nie udało się z nim skontaktować.

Marek Jutkiewicz, wiceprezes Hoopa, dopingując wierzycieli Helleny do poparcia propozycji układowych, podkreśla, że wartość Helleny systematycznie maleje. Według niego firma jest obecnie w stanie generować roczne obroty na poziomie 50 mln zł. To kilka razy mniej niż w czasach świetności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hoop Hellenie nie odpuszcza