Horała: Polska jest jednym z liderów biznesu lotniczego i lotniskowego

PAP
opublikowano: 25-01-2022, 15:43

Polska jest i będzie jednym z liderów biznesu lotniczego i lotniskowego - ocenił wiceminister infrastruktury Marcin Horała po spotkaniu z dyrektorem generalnym ACI World Luisem Felipe de Oliveirą. Jak dodał, Polskie Przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze" (PPL) jest członkiem ACI World.

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury
Marcin Horała, wiceminister infrastruktury
fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie dyrektora generalnego Airports Council International (ACI) World z wiceministrem Horałą, prezesem Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Stanisławem Wojterą oraz prezesem Kraków Airport Radosławem Włoszkiem.

Jak przekazano na konferencji prasowej, podczas omówiono kwestie dotyczące wzmocnienia relacji międzynarodowych i zwiększenia zaangażowania PPL we współpracę z ACI World.

"Lotniska skupione w ACI obsługują prawie 97 proc. pasażerów, którzy na świecie podróżują z lotnisk. To buduje ogromną bazę, wiedzę oraz doświadczenie, z których możemy skorzystać" - powiedział Horała.

Wskazał, że uczestnictwo w ACI stwarza większą możliwość reagowania na wyzwania, które czekają biznes lotniskowy, czy lotniczy. "Jednym z nich jest pandemia, która się skończy." - powiedział. Jego zdaniem, po pandemii będą kolejne wyzwania związane np. z ochroną środowiska.

"Jeśli będziemy na nie odpowiadać razem, wymieniać się swoimi doświadczeniami, to Polska będzie jednym z liderów tego przemysłu, liderów w Europie i na świecie. Polska już teraz jest, a jeszcze bardziej będzie jednym z liderów biznesu lotniczego i lotniskowego - powiedział. Jak dodał, znaczną rolę odegra w tym budowa CPK.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Stanisław Wojtera przekazał, że podczas spotkania poruszono także kwestie zacieśnienia współpracy między podmiotami, a także zaangażowania stowarzyszenia Lotnisk V4+ w działalność na arenie międzynarodowej. PPL chce udoskonalać i rozszerzać prace projektowe czyniące grupę Lotnisk V4+ liczącym się partnerem w dyskusji nad przyszłością rynku lotniczego.

"Współpraca międzynarodowa jest niezwykle ważna, a pandemia pokazała, że jest ona jeszcze bardziej potrzebna niż wcześniej. Postawieni w sytuacji nadzwyczajnego kryzysu bardzo często potrzebowaliśmy wymiany informacji, wymiany wiedzy i brania przykładu" – powiedział prezes .

W ocenie PPL, relacja Lotnisk V4+ z ACI przyczyni się do dalszej wymiany doświadczeń pomiędzy portami zrzeszonymi w organizacjach oraz umocni pozycję europejskich portów lotniczych na arenie międzynarodowej.

Dyrektor generalny ACI wskazał, że jego organizacja reprezentuje zbiorowe interesy portów lotniczych na całym świecie w celu promowania doskonałości w branży lotniczej. "Robimy to, współpracując z rządami, regionalnymi członkami ACI, ekspertami i organizacjami międzynarodowymi, w celu opracowania zasad, programów i najlepszych praktyk, które podnoszą standardy lotnisk na całym świecie" - powiedział Luis Felipe de Oliveira.

Jak wskazał, "lotnictwo jest ekosystemem, a ACI chce współpracować ze wszystkimi jego podmiotami – lotniskami międzynarodowymi, regionalnymi, regulatorami, czy liniami lotniczymi". "60 proc. stanowisk pracy w lotnictwie generowanych jest przez lotniska. Oznacza to wiele zatrudnionych osób, ważnych dla tego ekosystemu. ACI w dalszym ciągu będzie głosem tych osób, będzie wspierać lotniska i swoich członków zasobami, wiedzą i usługami – tłumaczył.

W trakcie konferencji prezes Kraków Airport zaprosił wszystkich do udziału w ACI Customer Experience Global Summit, podczas którego spotkają się delegaci i przedstawiciele portów lotniczych z całego świata, by wspólnie dyskutować o najlepszych rozwiązaniach zapewniających pasażerom bezpieczeństwo i wysokiej jakości usługi na lotniskach.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zarządza Lotniskiem Chopina w Warszawie, ma również udziały lub akcje spółek m.in. zarządzających portami regionalnymi, jak np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu. W skład grupy kapitałowej PPL wchodzą także wyspecjalizowane spółki świadczące obsługę pasażerów, towarów i samolotów na polskich lotniskach (Welcome Airport Services i Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław) oraz podmiot prowadzący działalność pozalotniczą: ACS – działalność z zakresu ochrony i kontroli bezpieczeństwa pasażerów oraz bagażu w portach lotniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane