Hortico nadal rozważa przejście na rynek główny GPW

ISBNews
opublikowano: 30-03-2015, 16:57

Planująca w tym roku przeniesienie na rynek główny z NewConnect spółka Hortico podpisała umowę z ING Bankiem Śląskim na kredyt korporacyjny w wysokości 11,85 mln zł na sfinansowanie zakupu Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim (PNOS), podała spółka.

"Spółka Hortico, jeden z kluczowych graczy na polskim rynku hurtowej i detalicznej sprzedaży artykułów ogrodniczych, w dniu 30 marca br. podpisała umowę z ING Bankiem Śląskim S.A. na udzielenie korporacyjnego kredytu w wysokości 11,848 mln zł na sfinansowanie zakupu Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim SA w upadłości likwidacyjnej" - czytamy w komunikacie.

W grudniu 2014 roku oferta Hortico zostało wybrane w przetargu publicznym na zakup Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim  w upadłości likwidacyjnej. Cena zaoferowana przez spółkę wyniosła 13,065 mln zł. Zgodnie z warunkami przetargu, finalizacja przejęcia ma nastąpić do 11 kwietnia br.

Grupa Hortico rozważa także przeprowadzenie emisji akcji w celu częściowego refinansowania przejęcia. Spółka podtrzymuje także swoje plany przejścia na rynek główny GPW w 2015 roku.

"Naszym najważniejszym celem w tym roku jest finalizacja przejęcia Przedsiębiorstwa PNOS i jego integracja w Grupie Hortico oraz rozwój organiczny naszego dotychczasowego biznesu. Podpisanie umowy kredytowej na atrakcyjnych warunkach oznacza dla nas pełne zabezpieczenia finansowania transakcji zakupu PNOS oraz większą elastyczność w wyborze finansowania. Bierzemy pod uwagę emisję akcji, w celu częściowego refinansowania przejęcia, jednak nasza ostateczna decyzja zależeć będzie od warunków rynkowych" - powiedział prezes Hortico Paweł Kolasa, cytowany w komunikacie.

"Grupa Hortico zakłada, po finalizacji przejęcia, osiągnięcie w 2015 roku przychodów ze sprzedaży na poziomie 95,1 mln zł (wzrost o blisko 19%), wyniku EBIT sięgającego 7,2 mln zł (wzrost o 31,3%), zysku EBITDA przekraczającego 8,5 mln zł (wzrost o blisko 36%) oraz zysku netto w wysokości 5,4 mln zł (wzrost o 40,7%). Do wzrostu wyników, oprócz pełnego włączenia działalności PNOS do grupy Hortico, ma przyczynić się także dalszy rozwój organiczny spółki" - czytamy również w komunikacie.

PNOS - podmiot założony w 1951 r. - jest jednym z największych przedsiębiorstw nasiennych w kraju, z własnymi, polskimi odmianami nasion warzyw i kwiatów. Oprócz działalności polegającej na hodowli, konfekcjonowaniu i obrocie hurtowym nasionami, PNOS prowadzi także sprzedaż detaliczną w trzech centrach ogrodniczych: w Warszawie, Ożarowie oraz w Lublinie.

Na początku lutego przewodniczący rady nadzorczej i akcjonariusz Hortico Robert Bender powiedział agencji ISBnews, że Hortico chce sfinalizować przejęcie PNOS do początku kwietnia i rozważa przeprowadzenie emisji akcji w I kwartale, w związku z planami przeniesienia notowań na rynek główny GPW z NewConnect w tym roku.

Grupa kapitałowa Hortico jest jednym z czołowych graczy na polskim rynku hurtowej i detalicznej sprzedaży artykułów ogrodniczych. Spółka zadebiutowała na NewConnect pod koniec stycznia 2011 roku, od czerwca 2013 roku wchodzi w skład segmentu NCLead.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu