Czytasz dzięki

Hossa na złocie jest o krok

Notowania złota zakończyły trend spadkowy, a w przypadku wybicia z formacji odwróconej głowy z ramionami będą miały szanse sięgnąć 1795 USD za uncję.

Od początku roku notowania złota cofnęły się o 0,2 proc., po tym jak dwa poprzednie lata zakończyły umiarkowanymi zwyżkami o odpowiednio 8,4 proc. oraz 13,2 proc. Już przez 18 miesięcy z rzędu miesięczne wahania nie przekraczają 6,5 proc., co nie zdarzyło się od 22 lat, a tak niska zmienność może być sygnałem, że rynek dojrzewa do zakończenia obserwowanej stagnacji i wejścia w nową tendencję. Można zaryzykować tezę, że będzie to tendencja zwyżkowa, podpowiada szereg sygnałów z sytuacji technicznej wykresu notowań złota.

Na przełomie roku ceny kruszcu zakończyły trwający od 2011 r. długoterminowy trend spadkowy, wychodząc górą z opadającego kanału, a to oznacza, że w takim horyzoncie tendencja zniżkująca przestała dominować. Tą obserwację potwierdza fakt, że na wykresie widać budowaną od pięciu lat odwróconą głowę z ramionami, formację tradycyjnie zapowiadającą przejście trendu spadkowego w zwyżkujący. Wynikający z formacji zasięg umocnienia cen złota sięga pułapu 1795 USD, leżącego o 38 proc. powyżej bieżących notowań. Mimo to sygnałem potwierdzającym, że ten scenariusz rzeczywiście się realizuje, będzie dopiero wybicie cen powyżej linii szyi, czyli trwałe przekroczenie oporu na wysokości 1360 USD. Do testu tego oporu powinno dojść już w najbliższych tygodniach.

Wszystko dlatego, że notowania złota znalazły się tuż przy dolnym ograniczeniu formacji kanału zwyżkującego, nieco mniej rozległej, bo opisującej wykres od jesieni 2015 r. Scenariusz bazowy zakłada, że test zakończy się sukcesem strony popytowej, a w konsekwencji notowania złota będą miały szanse w dłuższym terminie zwyżkować o kolejne 32 proc. (tyle wynosi zasięg wybicia, obliczony jako odległość linii szyi oraz głowy formacji), sięgając wspomnianego pułapu 1795 USD. Znacznie mniej prawdopodobny, choć wciąż możliwy, jest scenariusz zakładający powrót długoterminowej tendencji spadkowej. Sygnałem jego realizacji powinna być zakończona niepowodzeniem próba przełamania linii szyi formacji odwróconej głowy z ramionami, czyli pułapu 1360 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane