Hossa podpompowała aktywa

JDB
opublikowano: 11-09-2016, 22:00

Małe i średnie spółki wypracowały w sierpniu najwyższy od trzech miesięcy wzrost aktywów funduszy.

Na koniec sierpnia fundusze inwestycyjne zarządzały aktywami netto w wysokości 261,2 mld zł, wynikaz danych Analiz Online i IZFiA. Przyrost o 3,2 mld zł, czyli o 1,2 proc., w porównaniu z końcem lipca, był największym od trzech miesięcy. Motorem napędowym okazał się segment małych i średnich spółek, notowanych na warszawskiej giełdzie. W sierpniu indeksy mWIG40 i sWIG80 wzrosły o — odpowiednio — 9,6 i 3,9 proc.

Zwyżki na GPW przełożyły się przede wszystkim na wzrost wartości pieniędzy zgromadzonych w portfelach funduszy akcyjnych. W sierpniu aktywa netto tego segmentu wyniosły 27,8 mld zł. Przez miesiąc wzrosły o 0,7 mld zł, a więc o 2,7 proc. Największą dynamikę miesięczną odnotowały fundusze absolutnejstopy zwrotu. Aktywa netto tej grupy zwiększyły się w sierpniu o 2,9 proc., także dzięki wprowadzeniu do oferty przez PKO TFI jednego z funduszy zamkniętych. Aktywów przybyło też w portfelach zarządzających funduszami dłużnymi (wzrost o 1,5 proc., do 53,3 mld zł), a także pieniężnymi (wzrost o 2,1 proc., do 31,31 mld zł). Ta ostatnia grupa wyprzedziła fundusze mieszane, choć i tu aktywa poszły w górę, tyle że o 1,1 proc., do 31,28 mld zł. Największym TFI na rynku funduszy rynku kapitałowego pozostaje TFI PZU (22 mld zł, +1,4 proc.), PKO TFI ma 19,4 mld zł (+2,2 proc.), a Pioneer Pekao 16,7 mld zł (+1,4 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JDB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu