Hossa przyciągnęła drobnych

Mateusz Wojtala
opublikowano: 16-08-2017, 22:00

W pierwszym półroczu 2017 r. inwestorzy indywidualni mieli 18-procentowy udział w obrotach na głównym rynku GPW.

To najwięcej od pięciu lat i 5 pkt. proc. więcej niż w 2016 r. Drobni gracze wydali na akcje 44 mld zł — dwa razy więcej niż rok wcześniej. Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, nie jest zaskoczony, a szturm tłumaczy zyskami, jakie można było osiągnąć na akcjach.

— Wszystko zależy od koniunktury. Jeżeli dalej będzie sprzyjająca, to udział inwestorów indywidualnych będzie się utrzymywać na poziomie około 20 proc. — mówi Michał Masłowski. Udział drobnych inwestorów dekadę temu, w szczycie hossy, wynosił 34 proc., a więcej znaczyły tylko rodzime instytucje. Z czasem pozycję dominującą zaczęli budować inwestorzy zagraniczni, a udział drobnych spadł w 2015 r. do ledwie 12 proc. W pierwszym półroczu 2017 r. trochę pola oddali i inwestorzy zagraniczni (ich udział spadł z 54 do 52 proc.), i krajowe TFI i OFE (ich udział spadł z 33 do 30 proc.). Ci ostatni mają 16-procentowy udział w handlu na NewConnect. Za trzy czwarte obrotu odpowiadali tam natomiast inwestorzy indywidualni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Wojtala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu