Hossa w Ameryce sprzyja indeksom GPW

Artur Szymański
opublikowano: 08-03-2005, 00:00

Początek poniedziałkowej sesji nie nastrajał zbytnim optymizmem, ale na szczęście inwestorzy dzień kończyli w znacznie lepszych humorach. Na duchu podtrzymywał najpierw zyskujący na wartości węgierski BUX, a na finiszu notowań kontynuacja świetnej passy na giełdzie w USA. WIG20 nie miał więc innego wyjścia, jak zakończyć dzień na 0,52-proc. plusie.

Pierwsze minuty poniedziałkowego handlu nie przebiegały jednak po myśli byków. Otwarcie przyniosło wprawdzie wzrost na fali optymizmu, że po piątkowym poprawieniu szczytów hossy na Wall Street także na GPW rynek zdominują kupujący. Szybko się jednak okazało, że były to płonne nadzieje — zagraniczni inwestorzy ani myśleli szturmować warszawski rynek. Rozczarowanie takim obrotem spraw przełożyło się na zjazd WIG20 poniżej kreski. Na szczęście jednak dla posiadaczy akcji podaż nie była zainteresowana głębokim spadkiem, a na dodatek na Węgrzech zaczął iść w górę tamtejszy BUX. Dzięki temu straty w Warszawie udało się odrobić jeszcze przed południem.

Ciekawostką dnia było omyłkowe zlecenie na PKN Orlen, które dobitnie pokazało jak płytki jest nasz rynek. Kwadrans przed południem kurs płockiej spółki poszedł w górę aż o 8,5 proc. Wprawdzie cena równie szybko wróciła do poprzedniej wartości, ale pomyłka znalazła swoje odzwierciedlenie w dużym, ponad 20-pkt wzroście WIG20. Potem sytuacja uspokoiła się na kilka godzin i dopiero na finiszu pojawił się nieco większy popyt za sprawą dobrego startu giełd w USA. Kontynuacja dobrej koniunktury w Stanach powinna sprzyjać GPW, ale rekordy raczej nie padną. W miarę upływu czasu na znaczeniu bowiem będzie zyskiwała polityka, a to indeksom nie pomaga. Im bliżej do wyborów, tym rośnie prawdopodobieństwo poważnej realizacji zysków z akcji i złotego.

Z rynkowych gigantów najlepiej zaprezentował się PKN Orlen, który na zamknięciu podrożał o 2,2 proc. Mocne były też banki z BRE Bankiem na czele. W górę poszły też kursy PKO BP, Pekao i Banku BPH. Nie zmieniły się notowania TP, natomiast o 1,3 proc. spadł kurs KGHM. Lepsze okazje do zarobku były na szerokim ryn- ku. Mocno w górę poszedł kurs Stalprofilu, który zamierza przeprowadzić split w stosunku 1 na 10. Obecnie kapitał zakładowy spółki dzieli się na 1,75 mln papierów. W nieco mniejszym stopniu, ale za to przy zdecydowanie większej aktywności inwestorów podrożały walory Elektrimu. W ten sposób inwestorzy wyrazili zadowolenie z faktu, że zakończyła się dwuwładza w PTC, operatorze sieci telefonii komórkowej Era.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hossa w Ameryce sprzyja indeksom GPW