Hossę na rynku obligacji może przerwać jedynie chwilowa korekta

ISBnews, Łukasz Rozbicki, MM Prime TFI S.A.
opublikowano: 29-08-2014, 14:46

Hossa na rynku obligacji skarbowych, zarówno polskich, jak i krajów strefy euro, trwa tak naprawdę od kilkunastu miesięcy, ale jeśli spojrzeć na spadki rentowności w ostatnich tygodniach, to ewidentnie mamy do czynienia z przyspieszeniem tego ruchu.

Z jednej strony można to wiązać z wzrostem awersji do ryzyka związaną z konfliktem na Ukrainie, ale wtedy ciężko byłoby wytłumaczyć hossę na polskich obligacjach skarbowych. Napływy na rynek polskiego długu zwykle skorelowane są z umocnieniem złotego, tymczasem teraz nasza waluta osłabia się, i to znacząco. Hossę na rynku skarbówek wiązać należy przede wszystkim z polityką pieniężną prowadzoną przez EBC (strefa euro) i RPP (Polska).

Polskie obligacje skarbowe 10-letnie nieco potaniały w obliczu zaognienia konfliktu na Ukrainie, jednak wcześniej rentowność testowała psychologiczną barierę 3%. Jeszcze na początku roku poziom ten przekraczał nawet 4,5%. Obligacje hiszpańskie, jeszcze w 2012 r. przekraczające rentowność 7%, obecnie spadły do 2,23% i są najdroższe w historii. Osobna historia to rynek niemieckich ultra-bezpiecznych bundów, gdzie rentowność dobija już do poziomu 0,9%. Polityka EBC od dawna sprzyja wzrostom cen obligacji krajów strefy euro. Rynek spodziewa się, że zaserwowanie ostatnich obniżek stóp procentowych, w tym depozytowej poniżej zera, to jeszcze nie koniec. Nadzieje rozbudził interpretowany gołębio komentarz M. Draghiego podczas sympozjum w Jackson Hole. To jednak może być złudne, gdyż realnie nic nie zostało zapowiedziane. Możliwe zatem, że opcję "sprawdzam" rynek obligacji skarbowych państw strefy euro wybierze już 4 września, gdy zakończy się posiedzenie EBC, a konkretne decyzje łagodzące politykę pieniężną nie zostaną znów podjęte. Czy jednak to zakończyłoby hossę na skarbówkach? Raczej nie, gdyż moim zdaniem kwestią czasu powinny być kolejne decyzje EBC o łagodzeniu polityki pieniężnej, przy czym technicznie łatwiej byłoby dalej obniżać stopy procentowe, niż wprowadzać QE na kształt jego amerykańskiego odpowiednika. Zatem najprawdopodobniej jedyne, czego się można w najbliższym czasie obawiać, to jakaś pokaźniejsza korekta.

Taka korekta z pewnością odbiłaby się na rynku polskich obligacji skarbowych, ale patrząc analitycznie to najprawdopodobniej wchodzimy w obszar schłodzenia wzrostu gospodarczego, dodatkowo w mocno niepewnej sytuacji polityczno-ekonomicznej w Europie, z niewidzianą w Polsce deflacją na karku. Rynek kontraktów FRA dyskontuje obniżki stóp procentowych o 25 pb we wrześniu lub październiku i w sumie o 50 pb do końca roku. Takiej decyzji także bym oczekiwał. W przyszłym tygodniu RPP decyduje o stopach i w przypadku wrześniowej decyzji jest pewne ryzyko, że obniżka stóp zostanie przesunięta na październik. Zestawiając to także z niepewnym działaniem EBC, możemy być świadkami odbicia rentowności od bariery 3%. Powinno to być także korekcyjne odbicie, a przy obniżkach stóp poziomy poniżej 3% powinny być kwestią niedługiego czasu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews, Łukasz Rozbicki, MM Prime TFI S.A.

Polecane