Czytasz dzięki

Hotelarze: straty branży to już pół miliarda złotych

  • PAP
opublikowano: 20-03-2020, 21:21

Straty polskiej branży hotelarskiej to już pół miliarda złotych i każdego miesiąca dojdzie kolejne pół miliarda - piszą hotelarze w piątkowym komunikacie.

Zdaniem hotelarzy rządowa „tarcza antykryzysowa” w "nikłym stopniu" może pomóc branży. W liście do rządu apelują o wprowadzenie rozwiązań sektorowych, które uratują ich przed bankructwem.

Hotelarze alarmują, że ich sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna. "Spadki obłożenia osiągają dziś drastyczny poziom pomiędzy 90 a 100 proc. Straty liczone są już w wysokości poł miliarda złotych, a każdy kolejny miesiąc przyniesie kolejne pół miliarda strat" - oceniają.

Chcą, by przy 90 proc. zamkniętych hoteli i przestoju zniesiony został wymóg minimalnego wynagrodzenia wraz z przejęciem przez państwo większej części płacy. Jak podkreślają – "nawet niskie wypłaty wydają się korzystniejsze niż masowe zwolnienia".

Ich zdaniem, w przypadku pracowników odesłanych na urlop bezpłatny powinien być wypłacany zasiłek. Zwracają też uwagę na brak uproszczenia uciążliwej i nieskutecznej procedury odroczenia terminu płatności składek na ZUS.

„Za trzy miesiące będzie trzeba zapłacić skumulowaną kwotę, gdy może dopiero wtedy będziemy wychodzili z kryzysu. Składki ZUS i podatki za pracowników powinny być umorzone lub skutecznie odroczone” – zauważyli w liście do polskiego rządu.

Branża postuluje też by proponowane przez rząd zawieszenie płatności spłacania kredytów, które ma dotyczyć tylko osób fizycznych, objęło także przedsiębiorców. W ich ocenie w tarczy antykryzysowej zabrakło konkretnych rozwiązań kredytowych dla małych i dużych przedsiębiorstw, którymi często są większe hotele. Apelują o kredyty obrotowe na poziomie przychodów w miesiącu poprzedzającym kryzys.

Postulują także wprowadzenie zwrotu podatków dla przedsiębiorstw na podstawie złożonych już deklaracji; czasowego zawieszenia płatności i wstrzymania egzekucji skarbowej bieżących podatków, składek i innych danin publicznych w branży hotelarskiej; możliwości odliczenia straty z zyskiem do opodatkowania z ubiegłego roku pomiędzy powiązanym inwestorem a operatorem hotelu oraz przynajmniej zawieszenia bez odsetek na 6 miesięcy opłat za odbiór odpadów czy media, takie jak energia woda czy ciepło.

Oceniają, że nieprzyjęcie tych postulatów będzie oznaczało pozostawienie branży "samej sobie" i "narażenie na bankructwo dużych i małych przedsiębiorstw hotelarskich".

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane