HP Polska spodziewa się wzrostu przychodów o 10-11 proc.

Internet Securities
01-07-2005, 11:45

Spółka Hewlett-Packard Polska oczekuje, że jej przychody ze sprzedaży produktów i usług w tym roku wzrosną o 10-11% w porównaniu z 2004 rokiem, kiedy wyniosły 1,98 mld zł, powiedział agencji ISB Andrzej Dopierała, prezes HP w Polsce.

Spółka Hewlett-Packard Polska oczekuje, że jej przychody ze sprzedaży produktów i usług w tym roku wzrosną o 10-11% w porównaniu z 2004 rokiem, kiedy wyniosły 1,98 mld zł, powiedział agencji ISB Andrzej Dopierała, prezes HP w Polsce.

„Naszym celem jest, by przychody HP w naszym kraju rosły w takim tempie, jak cały rynek IT w Polsce. Spodziewamy się, że nasze obroty wzrosną więc o 10-11% w stosunku do roku ubiegłego. Jest to dla nas duże wyzwanie, gdyż mówimy tutaj o przychodach wyższych o blisko 200 mln zł niż w 2004 roku” – powiedział ISB Dopierała.

Jego zdaniem, najwyższy wzrost spodziewany jest w przypadku sprzedaży usług HP.

„Spodziewamy się, że w tym segmencie zanotujemy wzrost o około 15%. W 2004 roku 35% naszych przychodów dotyczyło właśnie sprzedaży usług” – dodał prezes.

ROSNĄCE USŁUGI

Dopierała uważa, że Polska jest coraz lepiej postrzegana przez zagraniczne firmy jako dobre miejsce dla ulokowania działalności usługowej.

„Naszą inwestycją Global e-Business Operations we Wrocławiu [rozpoczęcie inwestycji to 15 kwiecień 2005 – przyp. ISB], gdzie otworzyliśmy centrum usług finansowych, zaczyna interesować się coraz więcej dużych firm, również z zagranicy. W tej chwili prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkunastoma dużymi koncernami europejskimi, w tym niemieckimi, które rozważają przeniesienie swoich działów księgowych do naszego centrum” – powiedział prezes.

Dodał, że w najbliższym czasie pierwsze tego typu kontrakty zostaną podpisane i ogłoszone przez HP Polska. Najczęściej umowa taka zawierana jest na kilka lat, a jej wartość szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.

Według Dopierały, prowadzone są równolegle rozmowy z dużymi polskimi firmami.

„W przypadku polskich przedsiębiorstw, korzyści związane z przeniesieniem części kompetencji księgowych do naszego centrum są oczywiście mniejsze niż firm z zachodniej Europy. Pomimo to, decyzje takie są przez nie rozważane” – powiedział prezes.

Podpisanie tego typu kontraktów spowoduje skokowy wzrost zatrudnienia w centrum księgowym HP we Wrocławiu.

„Zapowiadaliśmy, że w naszym centrum zatrudnimy 1000 osób w ciągu pięciu lat. Sądzę, że tę liczbę osiągniemy znacznie szybciej. Już teraz pracuje tam blisko 150 osób, które obsługują w coraz większym zakresie spółki HP z całej Europy” – dodał prezes.

Inwestycja HP w centrum usług finansowych we Wrocławiu szacowana jest na 50 mln USD.

„Nie jest to z pewnością koniec inwestycji HP w Polsce, choć ich wielkość w podobne przedsięwzięcie z pewnością nie będzie już tak duża. Natomiast w przypadku akwizycji, obecnie nie rozważamy przejęcia na polskim rynku” – powiedział Dopierała.

KOLEJNE PROJEKTY

W październiku 2004 roku HP Polska oddała do użytku system IACS, umożliwiający wypłaty dotacji unijnych dla rolników. Poza systemem ewidencji gruntów system umożliwia m.in. identyfikację i rejestrację zwierząt.

„System ten potrzebuje jeszcze tzw. ośrodka zapasowego na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, chroniących przed utratą danych. Spodziewamy się wkrótce decyzji w kwestii odpowiedniego serwisowania całego systemu. Wartość takiego kontraktu to około kilkadziesiąt milionów złotych” – powiedział Dopierała.

Nadal nie ruszyła jeszcze inwestycja związana z budową Krajowego Systemu Informatycznego (KSI), który ma zostać dostosowany do modelu przyjętego w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

„Już jest późno i pozostaje coraz mniej czasu na przygotowanie i zbudowanie takiego systemu – tym bardziej, że powinien on być zrobiony do końca 2007 roku. HP wykonuje już podobny projekt dla Komisji Europejskiej w Brukseli. W Polsce z pewnością będziemy chcieli uczestniczyć w przetargu” – zapowiedział prezes.

Dodał, że HP Polska zainteresowana jest udziałem w ewentualnym przetargu na uruchomienie telefonu „112”, którego domaga się od Polski Komisja Europejska, gdyż ma już odpowiednie doświadczenie przy tego typu inwestycjach w Europie Zachodniej.

„Pozostaje jeszcze kilka przetargów, w których chcielibyśmy wziąć udział. Są to m.in. projekty związane ze służbą zdrowia, rejestrów państwowych czy podatków i ceł. Mamy jednak świadomość, że jest to rok wyborczy i wiele z tych przetargów może się przesunąć w czasie” – powiedział Dopierała.

Niedawno rynek międzynarodowy obiegła informacja o przeprowadzeniu ewentualnych zwolnień pracowników w koncernie HP. Z takiego rozwiązania z pewnością mogliby być zadowoleniu akcjonariusze amerykańskiej spółki, gdyż redukcja etatów o 5-10% pozwoliłaby podnieść w ciągu roku zysk na akcji o 20-40 centów.

„Oficjalnie HP nie ogłosił, że nastąpią zwolnienia. W Polsce zakładamy raczej wzrost zatrudnienia w naszej spółce, nie wliczając w to prowadzonej rekrutacji do naszego centrum we Wrocławiu” – powiedział Dopierała.

HP Polska jest największą pod względem przychodów firmą informatyczną działającą w Polsce. Według raportu „ComputerWorld TOP 200”, przychody firmy wyniosły w 2004 roku 1,98 mld zł i były o 11,2% wyższe niż rok wcześniej. (ISB) 

Marek Knitter

mik/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / HP Polska spodziewa się wzrostu przychodów o 10-11 proc.