HS Szczakowa przygotowuje układ

Dominika Malik
24-07-2001, 00:00

HS Szczakowa przygotowuje układ

Huta Szkła Szczakowa z Jaworzna otworzyła postępowanie układowe z wierzycielami. Firma ma trudności z pokrywaniem bieżących zobowiązań. W związku z tym wstrzymano decyzję o podwyższeniu kapitału akcyjnego spółki o 30-50 mln zł, w drodze emisji akcji serii D.

Pod koniec czerwca 2001 r. akcjonariusze Huty Szkła Szczakowa z Jaworzna mieli zdecydować o podwyższeniu kapitału akcyjnego spółki o 30-50 mln zł. Miało się to stać poprzez emisję akcji serii D. Do tego jednak nie dojdzie. Przyczyną jest otwarcie postępowania układowego z wierzycielami.

Utracona płynność

Postanowienie takie wydał Sąd Rejonowy w Katowicach. Zdaniem Sławomira Kucharskiego, nadzorcy sądowego spółki, powodem tej decyzji jest trudna sytuacja firmy, która utraciła płynność finansową i nie jest w stanie pokrywać bieżących zobowiązań. Potwierdza to Rajmund Szary, prezes HS Szczakowa.

— Zobowiązania narastały już od wielu lat. Nie jest to więc jedynie efekt tego roku — tłumaczy Rajmund Szary.

Jednak zarówno Sławomir Kucharski, jak i prezes Szary nie chcieli ujawnić wielkości tych zobowiązań, choć została ona określona przez zarząd spółki. Obecnie sąd precyzuje wysokość wierzytelności. Ma na to czas do końca września 2001 r. Właśnie na wrzesień zostały wyznaczone terminy, w których wierzyciele mogą zgłaszać i sprawdzać wierzytelności. Rajmund Szary jest przekonany, że w wyniku rozmów uda się dojść do porozumienia z nimi.

Obecnie głównym problemem spółki są kontrakty zagraniczne.

— Około 70 proc. produkcji wysyłamy na eksport. Przy niskim kursie marki niemieckiej przestaje on być opłacalny — mówi Rajmund Szary.

Zagraniczni kontrahenci HS Szczakowa pochodzą z Włoch, Niemiec, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Narastające problemy

Sytuacja firmy zaczęła się pogarszać w 2000 r. Wtedy jej przychody, których spadek notowano już od kilku lat, obniżyły się w porównaniu z 1999 r. o ponad 10 mln zł. Było to spowodowane likwidacją jednego z dwóch pieców szklarskich, który nie nadawał się już do produkcji, a koszt jego remontu wyniósłby około 30 mln zł.

Wydawało się, że nowy zarząd, powołany w listopadzie 2000 r., poprawi kondycję spółki. Opracowano strategię, która zakładała zmiany w obszarze jakości produkcji, jej wielkości, kosztów i polityce marketingowej. Przychody spółki w 2001 r. miały się zwiększyć o ponad 12 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HS Szczakowa przygotowuje układ