HSBC doradzi przy rekordowej prywatyzacji Aramco

24-04-2017, 12:57
aktualizacja: 24-04-2017, 12:58

Bank inwestycyjny HSBC Holding oficjalnie dokooptowany został do grona doradców w przy sprzedaży akcji największego arabskiego koncernu naftowego Saudi Aramco, donosi Reuters.

Oczekuje się, że będzie to największa w historii prywatyzacja, przebijająca ofertę IPO Alibaba Group z 2014 r. o wartości 25 mld USD. Na sprzedaż ma trafić do 5 proc. akcji największego na świecie eksportera ropy. 

Zobacz więcej

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

Największy europejski bank przyłączy się do lukratywnego grona, obejmującego m.in. dwóch amerykańskich gigantów finansowych JPMorgan Chase i Morgan Stanley, które nadzorować ma transakcję, która może pozyskać ze sprzedaży papierów nawet 100 mld USD. Prywatyzacja Saudi Aramco stanowi centralną część ambitnej strategii rządu Arabii Saudyjskiej, który po ostatnim krachu na rynku ropy stara się zmienić dotychczasową strukturę gospodarki królestwa i zmniejszyć jego uzależnienie od ropy.

Przed miesiącem analitycy  Sanford C. Bernstein & Co. w reakcji na obniżenie obciążeń podatkowych Aramco przez władze Arabii Saudyjskiej oszacowali wartość firmy na 1-1,5 bln USD. Prognozują, że zysk Aramco może dzięki temu podskoczyć aż o 300 proc., a przychody generowane na sprzedaży baryłki ropy wzrosnąć do poziomu uzyskiwanego m.in. przez amerykańskiego potentata, koncern Exxon Mobil.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / HSBC doradzi przy rekordowej prywatyzacji Aramco