HSBC oczekuje stagflacji w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 24-06-2016, 09:27

Brexit oznacza wolniejsze tempo wzrostu i wyższą inflację w Wielkiej Brytanii w okresie następnych 18 miesięcy, prognozuje Simon Wells, główny ekonomista ds. brytyjskiej gospodarki w HSBC Holding.

- Biorąc pod uwagę podwyższona gospodarcza i polityczną niepewność, obniżamy naszą prognozę wzrostu PKB Wielkiej Brytanii do 1,5 proc. (z 1,8 proc.) w 2016 roku i do 0,7 proc. (z 2,1 proc.) dla 2017 roku – napisał Wells.

Ekonomista oczekuje „gwałtownego spadku” inwestycji w drugim półroczu 2016 roku. 

W odrębnym raporcie David Bloom, szef analizy rynku walutowego w HSBC, prognozuje spadek funta do 1,20 USD do końca roku. W piątek kurs funta spadał do 1,3229 USD. Tak tani nie był od 31 lat.

Bloom oczekuje, że słabnięcie funta spowoduje wzrost inflacji w Wielkiej Brytanii powyżej celu banku centralnego, wynoszącego 2 proc. Spowoduje to przede wszystkim wzrost cen energii i droższy import. Bloom oczekuje w najbliższym czasie „stagflacyjne otoczenie”, w którym będzie musiała funkcjonować brytyjska gospodarka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / HSBC oczekuje stagflacji w Wielkiej Brytanii