HSBC: Poprawiła się kondycja polskiego sektora przemysłowego

PAP
opublikowano: 01-09-2010, 12:24

W sierpniu nastąpiła największa od ponad trzech lat poprawa kondycji polskiego sektora przemysłowego - wynika z danych banku HSBC opracowanych przez firmę Markit. Wskaźnik HSBC PMI dla Polski w  sierpniu 2010 roku wzrósł do 53,8 pkt, wobec 52,1 pkt w lipcu.

HSBC zwraca uwagę, że polski PMI wzrósł do poziomu najwyższego od 37 miesięcy, a wielkość produkcji wzrosła w tempie najszybszym od marca 2007 roku.

"Sierpniowe dane HSBC opracowane przez Markit dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazały na największą poprawę warunków gospodarczych w sektorze od ponad trzech lat. Zarówno ilość nowych zamówień, jak i wielkość produkcji wzrosły w szybszym tempie. Firmy zwiększyły także zatrudnienie" - napisano w komunikacie HSBC.

Według banku tempo wzrostu nowych zamówień w polskim sektorze przemysłowym wyrównało dotychczasowy rekord, który odnotowano w listopadzie 2009 roku i pozostało zdecydowanie powyżej średniej z badań długoterminowych.

"Popyt krajowy był kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost nowych zamówień w sierpniu, natomiast wzrost ilości nowych zamówień eksportowych był najsłabszy od października ubiegłego roku" - informuje raport.

Zwrócono uwagę, że znaczna poprawa warunków gospodarczych w polskim przemyśle w sierpniu była częściowo wynikiem wzrostu zatrudnienia w sektorze. "Poziom zatrudnienia w sierpniu wzrósł po raz trzeci od maja 2008 roku, aczkolwiek tempo tworzenia nowych miejsc pracy było niewielkie" - zaznaczono.

Dodano, że w sierpniu producenci ponownie zwiększyli aktywność zakupową, wydłużając obecny okres wzrostu, który trwa od lutego. "Najnowszy wzrost wpłynął na zwiększenie presji na dostawców i wydłużenie czasu dostaw. Problemy logistyczne spowodowane powodziami w Polsce także wpłynęły na opóźnienia" - napisano.

Zdaniem cytowanego w komunikacie ekonomisty banku HSBC Kubilaya Ozturka dobrą wiadomością jest to, że wzrost PMI był przede wszystkim wynikiem lepszego popytu krajowego.

"Wzrost liczby zamówień eksportowych osłabił się w sierpniu, między innym w wyniku większej konkurencji wśród regionalnych eksporterów. Dane dotyczące eksportu były bardzo optymistyczne szczególnie na Węgrzech. Do osłabienia wzrostu liczby zamówień eksportowych mogła także przyczynić się aprecjacja złotego" - napisano.

Ozturk uważa, że głównymi czynnikami, dzięki którym Polska uniknęła recesji w 2009 roku, były konsumpcja krajowa oraz dobra sytuacja na rynku pracy (także biorąc pod uwagę wahania sezonowe).

"Dwucyfrowy wzrost produkcji przemysłowej potwierdza, że kolejny rok polska gospodarka jest najlepszą w regionie. Jeżeli chodzi o inflację, w sierpniu ponownie przenoszono wyższe koszty produkcji na klientów. Ceny wyrobów gotowych wzrastają nieprzerwanie od kwietnia" - zwrócił uwagę ekonomista.

Wskaźnik HSBC PMI (Polski Wskaźnik Menedżerów Logistyki) Polskiego Sektora Przemysłowego to łączny wskaźnik opracowany dla określenia ogólnego obrazu sytuacji w sektorze produkcyjnym, który stanowi również wczesny wskaźnik stanu całej gospodarki.

Oparty jest na danych opracowanych na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesyłane kadrze kierowniczej w ponad 200 firmach produkcyjnych. Kalkulowany jest na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość powyżej 50.0 oznacza poprawę warunków w sektorze, a poniżej - pogorszenie. Im większa rozbieżność od wartości 50.0 tym większe tempo zmiany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane