HSBC zainwestuje 15-17 mld USD

opublikowano: 11-06-2018, 11:47

W ciągu najbliższych trzech lat bank HSBC zainwestuje od 15 do 17 mld USD w obszarach obejmujących technologię i jego główne azjatyckie rynki w Hongkongu i Chinach, przechodząc od strategii ograniczania kosztów do wzrostu, donosi Reuters.

To pierwsza istotna informacja publiczna dotycząca przyszłej strategii jaką przedstawił akcjonariuszom nowy dyrektor naczelny John Flint. Ostatnie lata upłynęły brytyjskiej instytucji na realizację celów odnośnie poprawy rentowności po tym, jak kurczące się globalne imperium zmniejszyło dochody.

Zobacz więcej

HSBC

Bloomberg

Eksperci podkreślają, że ta aktualizacja to finalny krok w strategii kryzysowej HSBC po kryzysie z 2008 r. od redukcji kosztów i restrukturyzacji do inwestycji i ekspansji.

Jeden z największych na świecie holdingów finansowych z siedzibą w Londynie i około 9,5 tys. oddziałów w 86 krajach chce do 2020 r. osiągnąć zwrot z kapitału własnego w wysokości 11 proc. Zamierza także utrzymać dywidendę na obecnych poziomach.

Po okresie restrukturyzacji nadszedł czas, aby HSBC powrócił na ścieżkę wzrostu - powiedział Flint.

Strategia HSBC szczególny nacisk kładzie na dalszą ekspansję w Chinach, a zwłaszcza w dobrze prosperującym regionie Delty Rzeki Perłowej, u ujścia której znajdują się takie aglomeracje jak Kanton, Makau czy Hongkong.

Bank będzie także kontynuował ekspansję na brytyjskim rynku kredytów hipotecznych jako jeden z ośmiu nowych strategicznych celów.

Kwestią problematyczną pozostaje natomiast obecność na amerykańskim rynku. Jak na razie brytyjski gigant nie może znaleźć skutecznej recepty na zadowalający rozwój. Zaktualizowana strategia zakłada iż  HSBC skupi się na próbach zwiększenia swojego udziału w rynku wśród międzynarodowych przedsiębiorstw o średniej wielkości.

Na początku roku bank informował, że przeprowadził przegląd swojej franczyzy w USA, która ucierpiała z powodu braku skali i konsekwencji katastrofalnego przejęcia pożyczkodawcy konsumenckiego Haousehold w 2003 r. o wartości 15 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu