HSBC: złoto będzie prawdziwym zwycięzcą wyborów w USA

opublikowano: 02-11-2016, 12:50

Niezależnie od tego, który z kandydatów na fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych ostatecznie zasiądzie w Białym Domu, tak naprawdę jest tylko jeden pewny zwycięzca. To złoto – twierdzi bank HSBC.

Chociaż powszechnie uważa się, że triumf Donalda Trumpa wsparły mocniej ceny złota niż wygrana Hillary Clinton, to jednak James Steel, szef działu metali szlachetnych w HSBC uważa, że niezależnie od wyników głosowania, złoto czeka co najmniej 8 proc. wzrost.

Zobacz więcej

Notowania złota w USD

Bloomberg

Obaj kandydaci forsują polityki handlowe, które mogłyby stymulować popyt na złoto jako potencjalną "ochronę przed protekcjonizmem" – twierdzi analityk. Dodaje, że nawet bardziej umiędzynarodowiona kandydatka Demokratów mówi o renegocjacji długoterminowych umów o wolnym handlu.

To pozytywny sygnał dla złota, jeśli nawet nie na skalę programu Trumpa – wyjaśnia Steel.

Według prognozy HSBC, w przypadku wygranej magnata rynku nieruchomości, złoto może podejść do 1500 USD za uncję z obecnych około 1290 USD. Z kolei jeśli zatryumfuje żona byłego prezydenta Billa Clintona kruszec może podrożeć do 1400 USD/u. 

Steel wskazuje przy tym, że Demokratka może jeszcze bardziej podsycić popyt na metal z powodu ewentualnego zwiększenia wydatków fiskalnych. Clinton nie jest osamotniona w sugerowaniu bodźców poprzez kanały spoza polityki pieniężnej. Również Trump w pewnym momencie swojej kampanii wspominał, że przeznaczy przynajmniej pół biliona dolarów na ożywienie gospodarki. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu