HSBC: Złoty umocni się w perspektywie średnioterminowej

opublikowano: 09-06-2004, 21:05

PAP: Złoty umocni się w średnim okresie czasu, ale w przededniu głosowania nad wotum zaufania dla premiera Marka Belki nie zanosi się na jego poprawę - napisali w swym środowym komentarzu analitycy HSBC.

Zarówno rynek walutowy, jak i rynek obligacji, nie zareagowały na lepsze od oczekiwanych dane GUS nt. bardzo wysokiej dynamiki wzrostu PKB w I kwartale tego roku (w ujęciu rocznym wyniosła ona 6,9 proc.), ani na odgórną korektę średniorocznego wzrostu PKB resortu finansów do 5,7 proc. z 5,0 proc.

Kierunek środowych ruchów złotego określało umacnianie się dolara do euro.

Dolar umacnia się w reakcji na wtorkową wypowiedź szefa Banku Rezerw Federalnych Alana Greenspana, który nie wykluczył wzrostu inflacji bazowej w USA i zapowiedział, że będzie na nią energicznie reagował.

Z wyjątkiem płd. afrykańskiego randa, złoty był w maju najbardziej rentowną walutą wobec euro - zauważyli w swoim komentarzu analitycy HSBC. Wskazali na to, że kurs złotego jest bardzo niski, jeśli uwzględnić, że w 2002 i 2003 roku polska waluta osłabiła się do euro o 35 proc.

"Jesteśmy wielkimi optymistami, jeśli chodzi o perspektywę złotego w średnim okresie czasu i oczekujemy, że przez resztę roku polska waluta umocni się do 4,3 do euro. Przemawia za tym to, że tani złoty wspiera bilans płatniczy i finanse publiczne" - stwierdzili analitycy.

HSBC nie jest przekonany, czy złoty zdoła się umocnić w najbliższych dniach poprzedzających głosowanie nad kandydaturą Marka Belki na premiera, które najprawdopodobniej odbędzie się jeszcze przed europejskim szczytem wyznaczonym na 17-18 czerwca.

HSBC spodziewa się, że Belka uzyska aprobatę Sejmu, ale będzie musiał zapłacić za nie polityczną cenę w postaci zgody na wcześniejsze wybory z końcem 2004 lub początkiem 2005 roku.

"Niepewność towarzysząca wynikowi głosowania, połączona znerwową atmosferą, która towarzyszy wyborom do Parlamentu Europejskiego, skłaniają inwestorów do realizowania zysków osiągniętych po ubiegłomiesięcznym wzroście" - podkreślili analitycy.

„Wprawdzie obecna sytuacja nie skłania do wyzbywania się euro dla złotego, ale nie zmienia to faktu, że perspektywa dla złotego w średnim okresie czasu jest bardzo dobra" - napisali w konkluzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / HSBC: Złoty umocni się w perspektywie średnioterminowej