HTL-Strefa chce sfinalizować przejęcie w III kwartale

ISB
14-08-2007, 14:57

Spółka HTL-Strefa do końca III kwartału zamierza sfinalizować przejęcie zagranicznej spółki z branży, co pozwoli jej osiągnąć 50% światowego rynku nakłuwaczy bezpiecznych w 2008 roku.

Spółka podtrzymała prognozę zysku netto w wysokości 20,5 mln zł, przy przychodach na poziomie 95,5 mln zł w całym 2007 roku, poinformowali przedstawiciele spółki we wtorek.

"Due diligence tej spółki wypadło pomyślnie. Myślę, że do końca tego kwartału powinniśmy sfinalizować tę transakcję. Dzięki niej nasze portfolio powiększy się, spodziewamy się też wielu efektów synergii" - powiedział dziennikarzom dyr. generalny spółki Wojciech Wyszogrodzki.

"Dzięki tej transakcji będziemy mieli połowę rynku nakłuwaczy bezpiecznych w 2008 roku" - dodał. Wyszogrodzki powiedział, że na początku 2008 roku spółka przedstawi strategię dywersyfikacji działalności oraz prognozy finansowe.

Przejęcie zagranicznego konkurenta HTL-Strefa sfinansuje za pomocą obligacji pięcioletnich wartości 120 mln zł, które wyemitowała 20 lipca tego roku.

Zysk netto spółki w II kw. wyniósł 3,55 mln zł wobec 4,06 mln zł rok wcześniej (spadek o 12,5%), przy przychodach wysokości 20,2 mln zł w porównaniu z 15,09 mln zł rok wcześniej (wzrost o 13,4% r/r).

Spadek zysku to efekt wzrostu kosztów marketingu, w głównie w związku z otwarciem biur w USA i Niemczech, różnice kursowe oraz opóźnienie dostawy maszyny montażowej do produkcji jednego z modeli nakłuwaczy bezpiecznych, co spowodowało niższe przychody ze sprzedaży.

"Mamy opóźnienia w harmonogramie wynoszące ok. 6 miesięcy. Teraz będziemy gonili czas i spodziewamy się gwałtownych przyrostów ze sprzedaży w drugim półroczu" - powiedział Wyszogrodzki.

W przyszłym roku nakładem ok. 6 mln zł spółka kupi i uruchomi 3 nowe maszyny do produkcji igieł do penów i lancetów. Pierwsza maszyna ruszy w kwietniu. Jak zapewnił dyrektor HTL-Strefa do połowy 2008 roku spółka nie przewiduje rozbudowy nowego zakładu w Łęczycy.

HTL-Strefa spodziewa się, że w III i IV kw. zysk netto wzrośnie o kilkadziesiąt, a przychody o kilkanaście procent licząc kwartał do kwartału, głównie dzięki wzrostowi mocy produkcyjnych. W III i IV kw. spółka zamierza także zabezpieczyć ok. 50% przychodów walutowych opcjami i forwardami. W I półroczu takie transakcje, które objęły 25-30% przychodów przyniosły 0,57 mln zł zysku.

"Wykonanie naszych rocznych prognoz jest niezagrożone" - powiedział Wyszogrodzki.

W I półroczu spółka sprzedała 343,3 mln sztuk nakłuwaczy bezpiecznych i lancetów personalnych. Stanowiło to odpowiednio 75% i 64% tego, co sprzedała w całym 2006 roku. W I półroczu 79,5% sprzedaży stanowił eksport do USA, 17,83% do Europy, 2,03% do Azji i Australii. Większość, 67,62% przychodów spółka zanotowała w USD, 30,8% w EUR, a tylko 1,58% w PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / HTL-Strefa chce sfinalizować przejęcie w III kwartale