HTL - Strefa odrabia straty

Agnieszka Berger
opublikowano: 05-05-2008, 00:00

Spółka przyspieszyła publikację raportu z I kwartału. Po ubiegłorocznej wpadce wyszła na finansową prostą. I to z przytupem.

Spółka przyspieszyła publikację raportu z I kwartału. Po ubiegłorocznej wpadce wyszła na finansową prostą. I to z przytupem.

HTL-Strefa, producent narzędzi do pobierania próbek krwi, wykaraskał się z ubiegłorocznych kłopotów. Z końcem kwietnia, tydzień przed pierwotnie planowanym terminem, spółka ogłosiła wyniki I kwartału 2008 r. Jak wyjaśnił zarząd, przyspieszenie wiąże się z przygotowaniami do połączenia z przejętą przez HTL pod koniec ubiegłego roku spółką HaeMedic Polska, producentem nakłuwaczy, które ma umożliwić pełną integrację produkcji.

W pierwszych trzech miesiącach 2008 r. skonsolidowane przychody HTL-Strefa wyniosły prawie 35,2 mln zł —niemal 83 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk netto wzrósł w porównaniu z I kwartałem 2007 r. o 53,5 proc. — do 6,7 mln zł. Jeszcze lepiej wygląda dynamika zysku operacyjnego, który był o ponad 119 proc. wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 9,3 mln zł, co oznacza marżę operacyjną na poziomie 26,5 proc.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku spółka kontrolowana przez Andrzeja Czerneckiego przeżywała poważny kryzys. Początkowo prognozowała 95,5 mln zł przychodów i 20,5 mln zł zysku netto. Ostatecznie była zmuszona obniżyć pierwotne prognozy o blisko 80 proc. Zarząd HTL-Strefa tłumaczył tak drastyczny spadek wyników kilkumiesięcznym opóźnieniem dostawy maszyn zmówionych u niemieckiego producenta. Zapewniał o jednorazowym charakterze zdarzeń, które wpędziły spółkę w finansowe kłopoty.

Wygląda na to, że miał rację. Na 2008 r. spółka zapowiadała około 130 mln zł przychodów ze sprzedaży i marżę operacyjną na poziomie 17 proc. Jeśli po I kwartale nie straci oddechu, ma szansę przekroczyć te szacunki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HTL - Strefa odrabia straty