Hu: brak celu dla chińskiego PKB wynikiem panującej niepewności

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-03-2021, 07:57

Hu Zucai, wiceprezes Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, wyjaśnił, że brak wyznaczenia celu dla tegorocznego PKB Chin jest wynikiem panującej w światowej gospodarce niepewności zarówno związanej z pandemią koronawirusa, jak i napięciami polityczno-handlowymi, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W zaprezentowanym w miniony piątek planie strategicznym na lata 2021-2025 chińskie władze powstrzymały się od wyraźnej deklaracji, jak wysoki może być wzrost tamtejszej gospodarki w kolejnych latach. Pekin zaznaczył jedynie, że oczekuje w 2021 r. PKB na poziomie co najmniej 6 proc. wobec 2,3 proc. wzrostu w roku ubiegłym. Choć rozwój w 2020 r. był najwolniejszym od 44 lat, był to jedyny dodatni wynik wśród największych gospodarek świata.

Nie wyznaczając konkretnego i ilościowego (pięcioletniego) celu wzrostu, będziemy bardziej proaktywni. Umożliwi nam to swobodniejsze radzenie sobie z wszelkiego rodzaju ryzykiem, co sprzyja zwiększeniu elastyczności naszego rozwoju - powiedział Hu.

Tymczasem ekonomiści oczekują, że PKB Państwa Środka w 2021 r. przekroczy 8 proc. W opinii wielu z nich, kraj musi w ciągu najbliższych 15 lat utrzymywać średni roczny wzrost na poziomie minimum 4,7 proc. aby dostosować PKB na mieszkańca do poziomu w krajach umiarkowanie rozwiniętych. Zwiększenie dobrobytu to jeden z najważniejszych celów długoterminowych wyznaczonych przez chińskich przywódców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane