Huawei i NSN zgarnęły połowę rynku

MEW
opublikowano: 24-01-2012, 00:00

Ten rok to być albo nie być dla dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Sześciu bije się o ofertę dla Plusa.

NetWorkS!, spółka powołana przez Polską Telefonię Cyfrową, operator sieci T-Mobile i PTK Centertel, operator sieci Orange, podpisała z Huawei i Nokia Siemens Networks umowy na dostawy sprzętu dla przebudowy sieci telekomunikacyjnej. O tym, że mają największe szanse, pisaliśmy kilkanaście dni temu.

— Ze względu na skalę przedsięwzięcia wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 roku. Pierwsze pozytywne efektypojawią się już w pierwszej połowie 2012 r. w wybranych rejonach kraju — napisał T-Mobile w komunikacie.

NetWorkS! ma umożliwić poprawę parametrów sieci i obniżkę kosztów. Unowocześniona sieć powinna ułatwić im wprowadzanie nowych, innowacyjnych usług. Szacowany na 2 mld zł kontrakt z NetWorkS! oznacza, że Huawei i NSN mają połowę rynku. Jeszcze w tym roku rozstrzygną się losy zamówień dla trzeciego komórkowego giganta.

Polkomtel, operator sieci Plus, wraz z NFI Midas ogłosił przetarg na dostawców do budowy i obsługi sieci obu podmiotów. Zapytania dostało sześć podmiotów. Obecnie kluczowymi partnerami tych spółek są Ericsson, NSN i Huawei. Gdy Polkomtel ogłosi wynik przetargu, rynek dostawców sprzętu sieciowego w Polsce zostanie praktycznie zamknięty na kilka kolejnych lat.

Operator sieci Play ma jednego kluczowego dostawcę — Huawei.

— Nasz czas nadejdzie. Ericsson słynie z dobrej jakości. Obecnie koncentracja operatorów w Polsce skupia się na wojnie cenowej. Mamy jedno z najniższych ARPU w Europie. Operatorzy patrzą na inwestycje poprzez walkę cenową, a nie jakość usług. Wierzę, że w dłuższej perspektywie polski rynek zdominuje jakość działania sieci i jej pokrycie. Przyszłość rynku należy do społeczeństwa sieciowego (networked society), a to będzie wywierało presję na poprawę jakości i usług — mówi Staffan Henriksson, prezes Ericsson w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane