Czytasz dzięki

Huawei zaprzecza, że współpracowało z armią Chin

opublikowano: 27-06-2019, 08:16

Song Liuping, główny prawnik Huawei zaprzeczył, że spółka współpracowała z chińską armią, o czym poinformował w czwartek Bloomberg.

Agencja powołała się na oficjalne dokumenty, z których wynika, że pracownicy największego chińskiego telekomu współpracowali z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą przy badaniach dotyczących m.in. sztucznej inteligencji i telekomunikacji radiowej.

- O ile wiem, nie mamy współpracy w wojskowych projektach, bo jesteśmy spółką zajmującą się dostarczaniem systemów i rozwiązań telekomunikacyjnych do użytku cywilnego – powiedział  Song Liuping w rozmowie z CNBC.

Bloomberg twierdzi, że do współpracy doszło co najmniej dziesięciokrotnie w okresie ostatniej dekady. Agencja wskazała na publicznie dostępne wyniki badań, których autorami są osoby identyfikowane jako pracownicy Huawei.

Rzecznik chińskiej spółki powiedział CNBC, że nie ma ona wiedzy o publikacji przez jej pracowników wyników własnych badań.

Założyciel Huawei, Ren Zhengfei, to były oficer chińskiej armii. Rząd USA sugerował, że korzystanie z urządzeń chińskiego telekomu w sieci 5G może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa narodowego z powodu bliskich relacji spółki z rządem i chińską armią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane