Huebner: Decyzja ws. pomocy publicznej dla FSO przed wakacjami unijnymi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-06-2006, 10:53

Jeszcze przed wakacjami Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie pomocy publicznej dla żerańskiej FSO - powiedziała w czwartek komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner. W tej sprawie wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz spotyka się tego dnia z ekspertami Komisji Europejskiej w Brukseli.

Jeszcze przed wakacjami Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie pomocy publicznej dla żerańskiej FSO - powiedziała w czwartek komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner. W tej sprawie wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz spotyka się tego dnia z ekspertami Komisji Europejskiej w Brukseli.

"Decyzja w sprawie FSO zapadnie przed wakacjami" - powiedziała Huebner na spotkaniu z polskimi dziennikarzami. Stanie się to zapewne 19 lipca, na ostatnim przed urlopem komisarzy posiedzeniu Komisji.

"Czekamy na przygotowane już umowy licencyjne" - powiedziała komisarz Huebner, która ma nadzieję, że sprawa dla Polski zakończy się pomyślnie, czyli pomoc zostanie zatwierdzona.

Przed trzema tygodniami Komisja Europejska wyrażała duże wątpliwości, czy zgodzić się na przyznanie przez Polskę gwarancji dla kredytów, które mają uratować produkcję samochodów w FSO.

KE ma nadzieję, że w czwartek wiceminister Poncyljusz przywiezie do Brukseli przynajmniej projekty umów licencyjnych, które poświadczą, że produkcja nowego modelu samochodu rzeczywiście na Żeraniu ruszy.

"Bardzo się cieszymy, że są między Komisją Europejską a Polską intensywne kontakty w tej sprawie. Dotąd takiej współpracy po stronie polskiej brakowało, a teraz staje się ona normą" - dodała komisarz.

Pomoc publiczna dla spółki dotyczy rządowych gwarancji na udzielenie FSO bankowego kredytu inwestycyjnego. Spółka chce zaciągnąć ok. 100 mln USD kredytu na uruchomienie produkcji nowego modelu samochodu. Skarb Państwa ma poręczyć 60 proc. kredytu.

Prawa do produkcji obecnych modeli - lanosa i matiza - wygasają z końcem 2006 r. Według wcześniejszych informacji medialnych, należąca do koncernu General T spółka GM DAT jest zainteresowana produkcją na Żeraniu jednego z modeli chervoleta.

Otwarta jest kwestia, czy po dostarczeniu umów Komisja Europejska nie zażąda nowych wyjaśnień ze strony polskiej.

Pomoc publiczna dla FSO jest też związana z rozłożeniem podatków na raty oraz umorzeniem kosztów egzekucji zobowiązań publiczno-prawnych.

Inga Czerny, Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane