Huebner: dla UE ważny rozwój lokalny

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-10-2006, 14:19

W krajach członkowskich UE ważną rolę odgrywa rozwój lokalny oraz tworzenie miejsc pracy w regionach.

W krajach członkowskich UE ważną rolę odgrywa rozwój lokalny oraz tworzenie miejsc pracy w regionach - uważa unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner. Zmiany takie są wprowadzane do Strategii Lizbońskiej.

Huebner wzięła w piątek udział w IV Kongresie Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej, którego tematem jest "Solidarność i polityka rozwoju w dobie globalizacji". Komisarz zwróciła uwagę, że inwestowanie unijnych środków w rozwój regionów i ich konkurencyjność oznacza budowanie trwałej zdolności do osiągania wzrostu, zaś spójność oznacza uczestniczenie w efektach integracji europejskiej.

"Nie da się zagwarantować spójności bez zainwestowania w konkurencyjność" - podkreśliła. W UE dotychczas rozłącznie traktowano pojęcia konkurencyjności i spójności, jednak to zaczęło się zmieniać. Jej zdaniem, nie wolno wybierać między Europą konkurencyjną a Europą spójną.

Strategia Lizbońska została przyjęta w marcu 2000r. Jej celem jest uczynienie z Unii Europejskiej wiodącej gospodarki świata do 2010 roku. Strategia jest reformowana. Do 15 października br. rządy krajów członkowskich mają przedstawić raporty z postępów we wdrażaniu Krajowego Programu Reform na lata 2005-2008 na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

W Polsce wdrożenie reform ujętych w tym programie wymaga uchwalenia 60 ustaw, 17 z nich weszło w życie. Polski raport jest datowany na 6 października br.

W latach 2007-2013 zostanie zainwestowanych ponad 500 mld euro w krajach UE. DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Huebner: dla UE ważny rozwój lokalny