Huebner: KE dobrze ocenia starania Polski ws. wykorzystania pieniędzy z UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 16:45

Komisja Europejska (KE) dobrze ocenia wdrożony w grudniu 2005 r. przez resort rozwoju regionalnego program naprawczy dla przyspieszenia wykorzystania przez Polskę środków z Funduszu Spójności i funduszy strukturalnych w latach 2004-2006 - powiedziała w piątek na spotkaniu z dziennikarzami komisarz ds. polityki regionalnej UE Danuta Huebner.

Komisja Europejska (KE) dobrze ocenia wdrożony w grudniu 2005 r. przez resort rozwoju regionalnego program naprawczy dla przyspieszenia wykorzystania przez Polskę środków z Funduszu Spójności i funduszy strukturalnych w latach 2004-2006 - powiedziała w piątek na spotkaniu z dziennikarzami komisarz ds. polityki regionalnej UE Danuta Huebner.

Program naprawczy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, wdrożony częściowo w grudniu 2005 r., zakłada m.in. uproszczenie wniosków o dotacje unijne i usprawnienie rozliczeń finansowych projektów współfinansowanych z UE (to oznacza, że odbiorcy pomocy będą szybciej otrzymywali środki unijne).

Jak dodała komisarz, "już dziś widać jego efekty". Wyjaśniła, do KE wpłynęły z Polski rachunki dokumentujące wydatki poniesione w czasie realizacji współfinansowanych z UE projektów na sumę ok. 980 mln euro w odniesieniu do projektów wspieranych z Funduszu Spójności i na blisko 1 mld 640 mln euro w zakresie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych.

Łączne wydatki na sumę ok. 2 mld 620 mln euro stanowią ponad 20 proc. środków przyznanych Polsce przez Brukselę do wykorzystania w perspektywie finansowej 2004-2006 (jest to ok. 12,8 mld euro; pieniądze te powinny być wydatkowane na konta beneficjentów do końca 2008 r., aby nie podlegały zwrotowi do Brukseli - PAP).

Komisarz uważa, że w Polsce jest bardzo silna motywacja dla wykorzystania funduszy UE. Jak podkreśliła, w czasie jej piątkowego spotkania z marszałkami województw na temat programów operacyjnych do Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO) widać było zrozumienie najważniejszych celów Strategii Lizbońskiej UE, tj. priorytetu wzrostu konkurencyjności gospodarek regionów i innowacyjności przedsiębiorstw.

NSRO jest dokumentem opisującym priorytety dla wydatkowania w Polsce wsparcia z funduszy unijnych w latach 2007-2013. Wydatkowanie pieniędzy z UE na szczeblu wojewódzkim opisywać ma 16 programów operacyjnych - załączników do NSRO - opracowanych przez marszałków województw we współpracy z rządem.

Huebner uważa, że polskie kadry (zarówno administracja, jak i przedsiębiorcy) wykazują "wolę uczenia się" w procesie wykorzystywania unijnej pomocy. Ważne jest, aby proces absorpcji środków z UE "udoskonalany był w sposób ciągły, a nie w formie inicjatyw jednorazowych" - dodała komisarz.

Programy operacyjne poszczególnych województw dla wykorzystania funduszy unijnych w latach 2007-2013 powinny zostać przedstawione rządowi pod koniec lutego. Jak powiedziała Huebner, po opracowaniu programów operacyjnych do NSRO, a więc "prawdopodobnie w marcu" KE planuje spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu na temat "makroekonomicznych konsekwencji dobrego wykorzystania przez Polskę środków z UE".

Poinformowała także, że w ostatnim tygodniu KE dyskutowała programy operacyjne nt. wykorzystania wsparcia z funduszy strukturalnych w latach 2007-2013 opracowane przez Hiszpanię.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane