Huebner: propozycja budżetu UE nie służy jedności europejskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-12-2005, 21:33

Ta propozycja jest tak szokująca, że aż nieprawdopodobna, ten projekt nie służy jedności europejskiej - w ten sposób komisarz ds. polityki regionalnej UE Danuta Huebner skomentowała w piątek nieoficjalne informacje nt. budżetu UE.

Ta propozycja jest tak szokująca, że aż nieprawdopodobna, ten projekt nie służy jedności europejskiej - w ten sposób komisarz ds. polityki regionalnej UE Danuta Huebner skomentowała w piątek nieoficjalne informacje nt. budżetu UE.

    Zgodnie z nimi, kierująca w tym półroczu pracami Unii Wielka Brytania chce zmniejszyć łączną pulę wydatków UE w latach 2007-2013 o 23 mld euro, z proponowanych wcześniej przez Luksemburg 871 mld. Dla Polski oznacza to stratę 6 mld euro z funduszy regionalnych.

    Jak powiedziała Huebner na spotkaniu z mediami w Warszawie, decyzja o redukcji środków jest sprzeczna z dotychczasową praktyką, która zakładała, że polityka spójności, w tym polityka regionalna, powinna być skoncentrowana na najbiedniejszych państwach członkowskich.

    Komisarz ta propozycja dziwiła także dlatego, że po szczycie UE w Luksemburgu w czerwcu 2005 r. większość państw rozszerzonej Unii zaakceptowała propozycje dotyczące struktury wydatków, a otwarte kwestie dotyczyły jedynie strony dochodowej.

    "To nas stawia w trudnej sytuacji. Czyżbyśmy szli w stronę arbitralnych decyzji +co się komu z budżetu europejskiego należy+" - pytała.

    Huebner niepokoi także perspektywa zmiany programowania finansowego w UE z perspektywy siedmioletniej na roczną - w przypadku fiaska negocjacji. Jak wyjaśniła, do końca 2006 r. istnieje teoretycznie możliwość zadecydowania o przejściu na budżety roczne, jeżeli porozumienie co do perspektywy długookresowej nie zostanie osiągnięte.

    Komisarz powiedziała, że w warunkach uchwalania budżetów rocznych bardzo ciężko planować inwestycje i prowadzić politykę regionalną. Podkreśliła, że tylko budżet siedmioletni jest gwarancją określonych corocznych wypłat z funduszy strukturalnych dla państw członkowskich w dłuższych okresach.

    Huebner dodała, że przejście na budżety roczne oznacza jedynie "możliwość kontynuowania struktury budżetu Unii dla starej 15-tki" i jednocześnie niekorzystną zmianę w wydatkach dla nowej 10-tki państw członkowskich. Jak powiedziała, w porównaniu z finansowaniem opartym na perspektywie siedmioletniej, redukcja wydatków na niekorzyść nowych państw członkowskich wyniosłaby ok. 10 mld euro w 2007 r.

    Komisarz podkreśliła, że korzyści z "bycia razem" nie ograniczają się tylko do transferów finansowych, które stały się dominującym tematem w debatach nad kształtem budżetu w bogatych krajach UE.  "Państwa bardziej rozwinięte to są kraje, które korzystają ze wszystkich dobrodziejstw rynku wewnętrznego dużo bardziej niż państwa uboższe." Wymieniła m.in. korzyści wynikające ze swobód przepływu usług, kapitału, ludzi i towarów. "Korzyści te prawdopodobnie przerastają profity płynących z budżetu transferów finansowych"  - poinformowała Huebner.

    Pytana o to czy cała Komisja Europejska podziela jej zdanie, powiedziała, że KE nie zmieniła swojego stanowiska. Przypomniała, że propozycja Komisji, "która wciąż leży na stole" jest najhojniejszą, porównując ją z projektami Parlamentu Europejskiego i sprawującego w zeszłym półroczu przywództwo Luksemburga.

    "Dużo jeżdżę po regionach i widzę tę Europę prawdziwą, czyli tam gdzie ludzie coś robią. Nie widać tam pesymizmu, tylko zapał do realizowania przedsięwzięć (...) Chodzi o to, żeby to wykorzystać i do tego potrzebujemy budżetu" - powiedziała Huebner.

    Jak podkreśliła, brytyjski projekt budżetu ma wciąż rangę plotki. Poinformowała, że przedstawienie propozycji w formie pisemnej będzie prawdopodobnie miało miejsce w poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Huebner: propozycja budżetu UE nie służy jedności europejskiej