Czytasz dzięki

Hulbert: krach bitcoina "niemal pewny"

opublikowano: 28-11-2017, 08:40
aktualizacja: 28-11-2017, 08:44

Oszacować prawdopodobieństwo krachu bitcoina pozwalają badania poprzednich przypadków gwałtownego wzrostu cen aktywów, pisze Mark Hulbert, komentator MarketWatch.

Hulbert powołuje się na niedawne badanie opublikowane przez amerykańskie Krajowe Biuro Badań Ekonomicznych (NBER). Jego autorzy definiują bańkę spekulacyjną jako gwałtowny wzrost cen w okresie dwóch lat, po którym następuje co najmniej 40 proc. spadek w okresie kolejnych dwóch lat. Ustalili, że kiedy ceny wzrosną o 100 proc. lub więcej w okresie dwóch lat, prawdopodobieństwo krachu wynosi 50 proc. Kiedy ceny rosną o ponad 150 proc., prawdopodobieństwo krachu sięga już 80 proc. Jeszcze większy wzrost cen powoduje, że krach staje się „niemal pewny”.

Bitcoin
Zobacz więcej

Bitcoin Bloomberg

Kurs bitcoina wzrósł w okresie ostatnich dwóch lat o prawie 2500 proc. Sugerowałoby to „niemal pewny” krach notowań najpopularniejszej kryptowaluty.

- Autorzy koncentrują się w swoich badaniach na rynku akcji, a nie kryptowalutach. Niemniej jestem pewny, że ich wnioski stosują się także do bitcoina, ponieważ przeanalizowali dane historyczne z prawie stulecia, zarówno z USA, jak i zagranicznych rynków akcji i doszli do podobnych konkluzji bez względu na okres czasu czy  kraj – napisał Hulbert.

Zwraca uwagę, że badacze nie znaleźli dowodów wskazujących na to, aby prawdopodobieństwo krachu było zależne od jakichkolwiek czynników fundamentalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane