Hunt: OPEC walczy z przeznaczeniem

opublikowano: 30-11-2016, 16:18

David Hunt, szef zarządzającego 1 bln USD aktywów Prudential Financial Inc. ostrzega przed przesadną reakcją na decyzję OPEC o obniżeniu wydobycia ropy.

- Dla nas, długoterminowych inwestorów, to grupa ludzi, która zebrała się w Wiedniu i zapowiedziała, że będzie walczyć z przeznaczeniem – powiedział Hunt. - Koszt wydobycia ropy, głównie dzięki pojawieniu się technologii szczelinowania hydraulicznego, dramatycznie zmienił ekonomikę ropy – dodał.

David Hunt
Zobacz więcej

David Hunt Bloomberg

Ropa Brent drożała o prawie 8 proc. do 50,02 USD po wiadomości, że OPEC uzgodnił w Wiedniu w środę po raz pierwszy od 8 lat obniżenie wydobycia.

Hunt podkreślił, że ważne jest aby utrzymać perspektywę długoterminową i brać pod uwagę, że cena ropy „nie wróci tam gdzie była”, bez względu na obecne rozmowy producentów. Taka ocena powinna determinować działania inwestorów dotyczące gospodarek-importerów ropy, jak Japonia czy Indie, a także branż, jak linie lotnicze.

Hunt zwrócił także uwagę na ryzyko nadmiernego optymizmu na rynkach akcji, tłumaczonego wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA.

- Rynek wydaje się  koncentrować na prowzrostowych i probiznesowych aspektach planu Trumpa, ale niekoniecznie równie mocno na pewnych ryzykach – powiedział, wskazując na możliwości embargo handlowego, ceł czy zakłóceń wynikających z polityki antyimigracyjnej przyszłego prezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu