Huragan Katrina ściął 42% produkcji ropy z Zatoki Meksykańskiej

Polska Agencja Prasowa SA
29-08-2005, 07:12

Szalejący nad bogatą w ropę Zatoką Meksykańską huragan Katrina spowodował jak dotąd zmniejszenie amerykańskich zdolności wydobywczych w tym rejonie o 633 tys. baryłek dziennie, czyli 42 proc.

Szalejący nad bogatą w ropę Zatoką Meksykańską huragan Katrina spowodował jak dotąd zmniejszenie amerykańskich zdolności wydobywczych w tym rejonie o 633 tys. baryłek dziennie, czyli 42 proc.

    Huragan wymusił też zamknięcie siedmiu rafinerii i wielkiego morskiego terminala naftowego.

    Zagrożenie spowodowane przez Katerinę doprowadziło w poniedziałek rano do gwałtownego skoku światowych cen ropy naftowej. Wzrosły one o prawie 5 dol. czyli 7 procent w porównaniu z piątkiem, do poziomu 70,80 dol. za baryłkę, przekraczając po raz pierwszy w historii psychologiczną granicę 70 dol. za baryłkę. Poniedziałkowy rekord jest wyższy o prawie 3 dol. od poprzedniego rekordu wszech czasów - 68 dol. za baryłkę, pobitego w czwartek rano.

     Z rejonu Zatoki Meksykańskiej pochodzi jedna czwarta całej krajowej produkcji ropy w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Huragan Katrina ściął 42% produkcji ropy z Zatoki Meksykańskiej