Czytasz dzięki

Huragan Katrina spowodował wiele ofiar w ludziach, olbrzymie zniszczenia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-08-2005, 13:56

Huragan Katrina, który ostatniej doby przeszedł nad południowym wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, zabił dziesiątki ludzi i spowodował w stanach Luizjana, Alabama i Missisipi szkody materialne, które ubezpieczycieli będą kosztować do 26 miliardów USD - wynika najnowszych danych, przedstawianych we wtorek przez władze stanowe.

Huragan Katrina, który ostatniej doby przeszedł nad południowym wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, zabił dziesiątki ludzi i spowodował w stanach Luizjana, Alabama i Missisipi szkody materialne, które ubezpieczycieli będą kosztować do 26 miliardów USD - wynika najnowszych danych, przedstawianych we wtorek przez władze stanowe.

    Tylko w stanie Missisipi zginęło najprawdopodobniej 80 ludzi - poinformował gubernator tego stanu Haley Barbour, powołując się na najnowsze, jeszcze niepotwierdzone doniesienia. Większość z nich to mieszkańcy kompleksów mieszkaniowych w Biloxi i Gulfport w okręgu Harrison. Cytowany przez agencję rzecznik władz okręgowych Jim Pollard powiedział, że tylko w Biloxi zginęło co najmniej 30 osób.

    Ostateczna liczba ofiar w Missisipi najprawdopodobniej okaże się większa.

    Nadal nie wiadomo, jak duża jest liczba ofiar w innych amerykańskich stanach - władze ostrzegają, że może być równie wysoka. Ten sam huragan Katrina w zeszłym tygodniu spowodował śmierć dziewięciu osób na Florydzie.

    Po przejściu nad Luizjaną, Missisipi i Alabamą, Katrina we wtorek nieco osłabła na sile i - jak podaje stacja CNN - zmierzała na północ, w kierunku Tennessee i Ohio.

    Huragan zdewastował południowe wybrzeże USA - częściowo ominął jednak miasto Nowy Orlean w Luizjanie, które miało znaleźć się w samym sercu żywiołu. Mimo to miasto znacznie ucierpiało - nadal nie wiadomo też, co dzieje się z ludźmi, którzy pozostali w domach.    

    Ray Nagin, burmistrz Nowego Orleanu, mówił w poniedziałek wieczorem, że - jak sygnalizują mu ratownicy - w zalanych dzielnicach miasta na wodzie unoszą się ciała ludzi. Nie podano  jednak żadnych danych na temat liczby ofiar. Amerykańskie media nieustannie informują o ludziach, zdejmowanych z dachów niemal całkowicie zalanych domów, odnajdywanych na drzewach.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Do tragedii doszło, gdy we wtorek nad ranem woda z jeziora  Pontchartrain przerwała wały, chroniące miasto i wlała się na ulice. Władze zmuszone zostały m.in. do ewakuowania śmigłowcami pacjentów jednego z nowoorleańskich szpitali. Według CNN, pod wodą znajduje się obecnie około 80 procent obszaru miasta.

    Nowy Orlean, a także część stanu Luizjana, są pozbawione prądu i wody pitnej - ich brak dotknął co najmniej milion ludzi. Już dziś wiadomo, że tysiące mieszkańców pozostawać będą bez dachu nad głową przez wiele miesięcy.

    Według wstępnych szacunków, wichury i opady spowodowały olbrzymie straty materialne - firmy ubezpieczeniowe prawdopodobnie będą musiały wypłacić odszkodowania w wysokości ok. 26 miliardów dolarów. Są to dane firmy AIR Worldwide Corp. z Bostonu, specjalizującej się w modelowaniu ryzyka ubezpieczeniowego.

    Huragan spowodował też zamknięcie rafinerii, a także ośmiu platform wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej, co doprowadziło do natychmiastowego skoku cen ropy naftowej. Jedna z wież wiertniczych, zakotwiczonych w Zatoce Mobile w Alabamie zerwała się i uderzyła w most, niszcząc go całkowicie. Dwie inne wieże dryfują po wodach Zatoki Meksykańskiej.

    Przebywający w Teksasie prezydent George W. Bush ogłosił stan klęski żywiołowej dla terenów nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej w stanach Floryda, Alabama, Missisipi i Luizjana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane