Huragan Rita dotarł do wybrzeża USA

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 24-09-2005, 09:57

Huragan Rita uderzył w sobotę o 3.35 czasu amerykańskiego (9.35 czasu polskiego) na amerykańskie wybrzeże na granicy Teksasu i Luizjany - podało Krajowe Centrum ds. Huraganów w Miami na Florydzie. Wiatr w nocy z piątku na sobotę nieznacznie osłabł i wiał z prędkością ok. 195 km/godz. Wciąż jednak zaliczany jest do kategorii 3 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Huragan Rita uderzył w sobotę o 3.35 czasu amerykańskiego (9.35 czasu polskiego) na amerykańskie wybrzeże na granicy Teksasu i Luizjany - podało Krajowe Centrum ds. Huraganów w Miami na Florydzie. Wiatr w nocy z piątku na sobotę nieznacznie osłabł i wiał z prędkością ok. 195 km/godz. Wciąż jednak zaliczany jest do kategorii 3 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Środek huraganu znajduje się w okolicach granicy Teksasu z Luizjaną. Według meteorologów, u wybrzeży Teksasu i Luizjany można spodziewać się fal sięgających czterech i pół metra. W obawie przed skutkami żywiołu w głąb lądu schroniło się ponad 2 i pół miliona osób.

Huragan Rita uderzy najprawdopodobniej bezpośrednio w dwa miasta: 58 tysięczne Port Arthur oraz 114 tysięczne Beaumont. W rejonie tym znajduje się też kilkanaście dużych rafinerii. Houston, które jest 4-tym co do wielkości miastem USA, znajdzie się na skraju huraganu - około 100 kilometrów od jego centrum. 

Ponieważ dokładne miejsce uderzenia Rity nie było dokładnie znane, władze Teksasu i Luizjany zarządziły ewakuację pasa wybrzeża o długości ponad 700 kilometrów. Dla setek tysięcy mieszkańców wyjazd na północ stał się koszmarem. Na autostradach tworzyły się gigantyczne korki. 

Co najmniej 24 osoby w podeszłym wieku zginęły w autobusie, który zapalił się w okolicach Dallas w piątek przed świtem, podczas ewakuacji mieszkańców. Pożar wybuchł gdy kierowca autobusu zatrzymał się aby zmienić koło. W płonącym pojeździe eksplodowały zbiorniki z tlenem, z których korzystali pasażerowie. Autobus przewoził w bezpieczne miejsce 38 pensjonariuszy domu opieki oraz sześciu członków personelu.

Prezydent Bush zamierza odwiedzić w sobotę miasta Austin i San Antonio, w Teksasie, aby zbadać na miejscu stan przygotowań do odparcia żywiołu. W piątek Bush odwiedził Dowództwo Północne sił zbrojnych USA w bazie lotniczej Peterson, w Colorado Springs, gdzie zapoznał się ze zdjęciami satelitarnymi huraganu i symulacjami komputerowymi rozwoju sytuacji.

Wcześniej Bush pięciokrotnie odwiedził rejony nawiedzone przez huragan Katrina. Reuter zauważa, że Bush - krytykowany za spóźnioną reakcję na atak Katriny - stara się za wszelką cenę przekonać Amerykanów, że tym razem panuje nad sytuacją.

DA (PAP, IAR)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huragan Rita dotarł do wybrzeża USA