Huragan Wilma osiągnął najwyższą w skali siłę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-10-2005, 09:58

Zmierzający w kierunku wybrzeża amerykańskiego huragan Wilma zakwalifikowano w środę już jako huragan piątej, najwyższej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - podało amerykańskie centrum ds. huraganów w Miami. Prędkość wiatru wynosi obecnie 282 kilometry na godzinę.

Zmierzający w kierunku wybrzeża amerykańskiego huragan Wilma zakwalifikowano w środę już jako huragan piątej, najwyższej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - podało amerykańskie centrum ds. huraganów w Miami. Prędkość wiatru wynosi obecnie 282 kilometry na godzinę.

W środę nad ranem centrum ds. huraganów w Miami podało, że huragan znajduje się w rejonie Kajmanów, zmierza w kierunku północnym i na Florydę dotrze prawdopodobnie nie wcześniej niż w czasie weekendu. Według centrum, huragan zagraża już bezpośrednio Ameryce Środkowej, a najprawdopodobniej w sobotę zagrozi Florydzie.

W środę nad ranem zamknięto wszystkie porty w Hondurasie. Władze ostrzegły mieszkańców, że Wilma stanowi "bezpośrednie zagrożenie dla życia i mienia". Stan pogotowia ogłoszono też w sąsiedniej Nikaragui, w Meksyku oraz na Kubie.

Meteorolodzy z Miami przewidują, że Wilma w ciągu doby dodatkowo nabierze siły, zagrażając też platformom naftowym w Zatoce Meksykańskiej. Rynki paliwowe nerwowo zareagowały na wiadomość, że huragan przybiera na sile.

Wilma jest 21. sztormem i 12. huraganem na Atlantyku w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jest to rekordowa liczba od 1933 roku. Według agencji Associated Press, Wilma może okazać się najsilniejszym huraganem w tym sezonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane