Hurtownie rządzą w ADS

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 16-10-2007, 00:00

Z wczorajszego walnego ADS wynika, że FinCo Group, które do  niedawna rozdawało w spółce karty, niewiele ma dziś do powiedzenia.

Z wczorajszego walnego ADS wynika, że FinCo Group, które do niedawna rozdawało w spółce karty, niewiele ma dziś do powiedzenia.

Obrady nadzwyczajnego walnego Advanced Distribution Solutions (dawniej Sagittarius-Strzelec) pokazały układ sił w spółce, która chce zostać wiodącym dystrybutorem piwa, napojów bezalkoholowych i alkoholi w Polsce. Wyniki głosowań były jednoznaczne — karty rozdaje dziś sześć hurtowni, które weszły właśnie do grupy. Z kolei decyzje NWZA nie są do końca po myśli FinCo Group, doradcy finansowego firmy i jednego z akcjonariuszy (pakiet poniżej 5 proc. głosów).

Akcjonariusze mieli wczoraj głosować w sprawie powołania biegłego rewidenta ds. szczególnych, którego zadaniem byłoby zbadanie wszystkich przejęć przygotowywanych przez spółkę. Domagał się tego Piotr Puchalski, mniejszościowy akcjonariusz ADS. W czasie walnego jednak wycofał wniosek. Przekonał go do tego prezes Krzysztof Bałanda, oznajmiając, że spółka zaangażowała już PricewaterhouseCoopers do zbadania jednej z planowanych akwizycji. Pozostałe transakcje weźmie pod lupę firma Strategia Horwath (zdaniem prezesa jest tańsza). Głosowanie nad wnioskiem było więc bezzasadne.

Przewaga hurtowników ujawniła się przy głosowaniu nad składem rady nadzorczej. FinCo Group zapewniało przed NWZA, że do rady wejdą przedstawiciele instytucji finansowych. Były już nawet kandydatury. Tymczasem do rady weszli trzej prawnicy wystawieni przez hurtowników — Adam Kościółek, Borys Pardus oraz Krzysztof Topolewski. Poza nimi do nadzoru ADS powołano Piotra Puchalskiego.

To zresztą nie ostatnie zmiany w radzie nadzorczej spółki. Zajmie się nimi kolejne NWZA, zwołane na 7 stycznia. Z takim wnioskiem wystąpił Piotr Puchalski. Z wypowiedzi hurtowników wynikało, że ze stanowiskami mogą się wtedy pożegnać zasiadający w radzie trzej przedstawiciele Finco Group.

Hurtownicy sprzeciwili się też przeniesieniu siedziby spółki z Krakowa do Warszawy. Taką operację rekomendował wcześniej prezes Krzysztof Bałanda oraz FinCo Group. Argumentowali, że ułatwi to zarządzanie ogólnopolską siecią dystrybucji. Hurtownicy uznali jednak, że na razie jest na to za wcześnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu