Hurwicz: Nagroda Nobla jest dla mnie zaskoczeniem

PAP
opublikowano: 15-10-2007, 17:04

Amerykanin Leonid Hurwicz, który wraz z  Erikiem S. Maskinem i Rogerem B. Myersonem otrzymał w poniedziałek Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, powiedział, że jest to dla niego zaskoczenie.

"Myślałem, że mój czas już minął. Czasem mi mówiono, że jestem na liście ścisłych faworytów, ale w miarę, jak czas płynął i nic się nie działo, przestałem się spodziewać tego wyróżnienia, bo ludzie znający moją pracę stopniowo wymierali" - powiedział Hurwicz.

"To miła niespodzianka. Te pieniądze przydadzą mi się jako emerytowi" - dodał.

Zapytany, co konkretnie zamierza zrobić ze swoją 1/3 nagrody (cała nagroda wynosi 10 mln koron szwedzkich, czyli 1,57 mln dol.), odparł, że jeszcze nie zdecydował. "Najpierw chcę się upewnić, że naprawdę dostanę te pieniądze" - powiedział.

Tegoroczni nobliści zostali nagrodzeni za prace nad teorią określaną jako "mechanism design theory". Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie podkreśliła, że teoria ta pozwala "odróżnić sytuacje, w których rynki funkcjonują dobrze od tych, w których rynki funkcjonują źle".

90-letni Hurwicz, który jest najstarszym laureatem Nagrody Nobla, podkreślił, że nigdy nie uzyskał stopnia naukowego z ekonomii, choć po przybyciu do Stanów Zjednoczonych uzyskał kilka honorowych tytułów naukowych. "Całą wiedzę ekonomiczną zdobyłem słuchając i ucząc się" - podkreślił.

Rodzice prof. Hurwicza byli Polakami. Urodzony w Moskwie, okres międzywojenny spędził w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim w 1938 roku ukończył studia prawnicze.

W momencie wybuchu II wojny światowej Hurwicz przebywał w Szwajcarii i wówczas zdecydował się nie wracać do Polski, tylko pojechać do USA.

"Gdybym w tym momencie znajdował się jeszcze w Polsce, prawdopodobnie byłbym jedną z ofiar Auschwitz" - powiedział Hurwicz, który jest Żydem.

Drugi z laureatów, prof. Maskin powiedział, że bardzo się cieszy, iż Hurwicz także dostał Nobla. "Przez wiele lat wielu z nas miało nadzieję, że (Hurwicz) ją dostanie. Ma już 90 lat i wiedzieliśmy, że czasu jest coraz mniej. To ogromny zaszczyt dzielić tę nagrodę z nim i z Rogerem Myersonem" - powiedział w Sztokholmie.

Hurwicz jest emerytowanym profesorem na University of Minnesota w Minneapolis, 56-letni Maskin jest profesorem w Institute for Advanced Study w Princeton, a również 56-letni Myerson - na University of Chicago. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu