Huśtawka nastrojów w USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-03-2006, 00:00

Tak nerwowej sesji na amerykańskich giełdach nie było już dawno. Pierwsza godzina handlu stała pod znakiem korekty, co należało złożyć na karb wystąpienia nowego szefa Fed oraz zaskakująco słabych danych makro. Koniunkturę na rynku technologicznym popsuł słaby raport kwartalny Oracle. Indeksy jednak szybko odbiły, ale w końcówce sesji znowu spadły pod kreskę.

Ben Bernanke, nowy szef Fed, zasmucił inwestorów liczących na zahamowanie podwyżek stóp w USA. Stwierdził on, że niedawne odwrócenie krzywej rentowności amerykańskich obligacji nie jest sygnałem nadchodzącej słabszej koniunktury. I choć nie odniósł się do kolejnych działań banku centralnego, rynek odczytał jego wypowiedź jako sygnał utrzymania podwyżek. Na nastroje wpływał także sięgający 1,4 proc. spadek cen produkcji sprzedanej w lutym. Ekonomiści oczekiwali spadku, ale o 0,3 proc. To największa zniżka od prawie trzech lat.

Przecena z pierwszej fazy notowań szybko została wykorzystana przez kupujących, co zaowocowało odbiciem indeksów. Nagła zmiana była zasługą odreagowania spadków przez kurs Intela oraz optymistycznych doniesień z General Motors. Amerykański gigant motoryzacyjny prowadzi rozmowy ze związkami i koncernem Delphi w sprawie zażegnania strajku u tego czołowego dostawcy części. Drożejące niemal 5 proc. akcje GM były najsilniejszym ogniwem średniej Dow Jones.

Wahała się też wycena papierów Target Corp. To rezultat publikacji zweryfikowanej prognozy sprzedaży. W końcówce sesji do głosu jednak znów doszli inwestorzy realizujący zyski, co zaowocowało spadkiem indeksów. Podaż pobudziły obawy o podwyżki stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huśtawka nastrojów w USA