Hutchison: Projekt przetargu na GSM 1800 i UMTS budzi wątpliwości

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-02-2005, 18:24

Projekt warunków przetargu na rezerwację częstotliwości telefonii komórkowej drugiej generacji GSM 1800 itelefonii trzeciej generacji UMTS nie zawiera gwarancji, które zapewniłyby efektywne wejście na polski rynek telekomunikacyjny czwartego operatora komórkowego - uważa Hutchison Europe, europejski oddział operatora telekomunikacyjnego z Hongkongu, Hutchison Whampoa.

Projekt warunków przetargu na rezerwację częstotliwości telefonii komórkowej drugiej generacji GSM 1800 itelefonii trzeciej generacji UMTS nie zawiera gwarancji, które zapewniłyby efektywne wejście na polski rynek telekomunikacyjny czwartego operatora komórkowego - uważa Hutchison Europe, europejski oddział operatora telekomunikacyjnego z Hongkongu, Hutchison Whampoa. To kolejny operator, który skrytykował warunki przetargu.

    Swoje negatywne opinie o warunkach przetargu na GSM 1800 i UMTS przedstawiły w ostatnim tygodniu Netia i Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), której członkami są stacjonarni operatorzy alternatywni: Energis, Netia i Tele 2.

Hutchison w swojej opinii do warunków przetargu, która została w piątek opublikowana na stronie internetowej Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), zaznacza, że w przetargu większy nacisk powinien zostać położony na wiarygodność finansową i rozwiązania technologiczne oraz zachowanie warunków konkurencji, a mniejszy na czynniki finansowe.

    Zdaniem operatora z Hongkongu, projekt warunków przetargu nie wyjaśnia, kiedy w Polsce zostanie prowadzony roaming wewnętrzny (możliwość korzystania z sieci innych operatorów komórkowych). Jak wyjaśnia, brak tego roamingu może spowodować, że "rozpoczęcie działalności w Polsce przez wiarygodnego czwartego operatora może okazać się niemożliwe".

    Niepokój Hutchisona budzi także to, iż częstotliwości na GSM 1800 i UMTS będą rezerwowane w dwóch, oddzielnych postępowaniach przetargowych. Według operatora może to doprowadzić do sytuacji, w której na polskim rynku pojawi się dwóch nowych operatorów komórkowych, w tym jeden posiadający tylko częstotliwości na UMTS. "Taka sytuacja może spowodować, iż ubieganie się o rezerwację częstotliwości UMTS będzie nieuzasadnione ekonomicznie" - czytamy w opinii.

    Na początku stycznia URTiP przedstawił warunki przetargu na częstotliwości GSM 1800 oraz UMTS i rozpoczął miesięczny proces konsultowania ich. Urząd ma zamiar rozstrzygnąć przetarg do 9 maja 2005 roku. Konsultacje mają zakończyć się 7 lutego. Koncepcja przetargu ogłoszona przez URTiP we wrześniu ub.r. zakłada wybór jednego lub dwóch podmiotów, które otrzymają częstotliwości w standardzie GSM 1800 MHz, i jednego podmiotu, który otrzyma częstotliwości w standardzie UMTS.  Obecnie w Polsce działają trzy sieci oferujące usługi w standardzie GSM - Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel. Hutchison Whampoa (HW) to jeden z największych na świecie operatorów telekomunikacyjnych. Działa w 16 państwach świata i jest notowany na nowojorskiej giełdzie. W Europie uruchomił telefonię trzeciej generacji (UMTS) w Wlk. Brytanii, Włoszech i Austrii. Oprócz telekomunikacji HW działa m.in. w branży transportowej oraz w energetyce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane