Hutchison rozpocznie w maju budowę terminalu kontenerowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-04-2005, 18:30

90 mln zł przeznaczy na pierwszy etap budowy terminalu kontenerowego w Gdyni firma Gdynia Container Terminal (GCT), zależna od Hutchison Port Holdings. Spółka uzyskała od wojewody pomorskiego zezwolenie na rozpoczęcie prac.

90 mln zł przeznaczy na pierwszy etap budowy terminalu kontenerowego w Gdyni firma Gdynia Container Terminal (GCT), zależna od Hutchison Port Holdings. Spółka uzyskała od wojewody pomorskiego zezwolenie na rozpoczęcie prac.

"Zamierzamy rozpocząć budowę 4 maja, a termin realizacji inwestycji to cztery miesiące (...) Pierwsze kontenery chcemy zacząć obsługiwać jeszcze w tym roku" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim prezes GCT, Jerzy Czartowski.

Pytany, jaka będzie wielkość nakładów w dwóch kolejnych etapach inwestycji stwierdził, że uzależnione to jest to od rozwoju rynku. Dodał, że w ciągu trzech, czterech lat może być to kwota ponad 2,5 razy większa niż przeznaczona na realizację pierwszego etapu budowy.

Spółka liczy, że po inwestycjach terminal osiągnie zdolność przeładunkową 440 tys. TEU (jednostka miary odpowiadająca kontenerowi o długości 20 stóp - PAP) rocznie.

GCT jest wieczystym użytkownikiem ponad 18 hektarów gruntów położonych w porcie Gdynia i dysponuje linią brzegową długości 550 metrów.

Hutchison Port Holdings to spółka zależna od konglomeratu Hutchison Whampoa Limited. Hutchison Port Holdings działa w 19 krajach i jest operatorem 219 terminali w 39 portach. W 2004 r. przeładowano w nich 47,8 mln TEU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Hutchison rozpocznie w maju budowę terminalu kontenerowego