Hutmen może zamknąć miedź

GRA
opublikowano: 25-04-2008, 00:00

Do końca czerwca wyjaśni się, czy Hutmen przeniesie produkcję wyrobów miedzianych pod Wrocław, czy też w ogóle ją zamknie.

Do końca czerwca wyjaśni się, czy Hutmen przeniesie produkcję wyrobów miedzianych pod Wrocław, czy też w ogóle ją zamknie.

Środowe posiedzenie rady Hutmenu przyniosło parę decyzji. Najważniejsza — do końca czerwca rozstrzygnie się przyszłość miedziowego biznesu firmy. Scenariusze są dwa.

— Albo przeniesiemy produkcję wyrobów miedzianych pod Wrocław, najlepiej do specjalnej strefy ekonomicznej w Kobierzycach lub Legnicy, albo z niej zrezygnujemy — mówi Arkadiusz Krężel, szef rady nadzorczej Hutmenu.

Oba scenariusze wpisują się w strategię spółki, która przechodzi restrukturyzację. Plan zakłada przede wszystkim całkowite wyprowadzenie firmy z Wrocławia. Produkcja wyrobów mosiężnych jest przenoszona do spółki zależnej w Czechowicach-Dziedzicach. Waży się natomiast przyszłość biznesu miedziowego.

— Trwają analizy. Żeby utrzymać się na rynku, musimy albo zmienić technologię produkcji, albo pozyskać partnera, który zaoferuje nam surowiec na lepszych warunkach — wyjaśnia Arkadiusz Krężel.

Dlatego władze Hutmenu szukają partnera branżowego, który uczestniczyłby w budowie podwrocławskiej hali operacyjnie i kapitałowo. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 150-180 mln zł.

— Naturalnym partnerem byłby KGHM i będziemy o tym rozmawiać z nowym zarządem konglomeratu — twierdzi Piotr Szeliga, p. o. prezes Impexmetalu, głównego akcjonariusza Hutmenu.

Niewykluczone jednak, że analizy wykażą nieopłacalność takiego biznesu.

— Wtedy po prostu zamkniemy wydział miedziany — deklaruje Arkadiusz Krężel.

To zła wiadomość dla związkowców Hutmenu, którzy już od kilku miesięcy są w konflikcie z zarządem. Boją się zwolnień i domagają podwyżek. Wczoraj zdecydowali się wejść w spór zbiorowy.

— Jestem zaskoczony postawą związków zawodowych. Hutmen nie ma pieniędzy na żądane podwyżki — mówi Piotr Szeliga.

Dodaje, że wyniki Hutmenu za pierwszy kwartał „nie będą zachwycające”.

30 VI

Wtedy najpóźniej dowiemy się, czy Hutmen przeniesie produkcję wyrobów miedzianych pod Wrocław, czy ją zamknie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu