HVB: emisja udana, czas na konsolidację

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 07-04-2004, 00:00

Grupa HVB, drugi na liście największych banków Niemiec, z powodzeniem zakończyła emisję akcji z prawem poboru. Kapitały spółki kontrolującej austriacki BA CA i polski BPH wzrosły o 3 mld EUR.

Rynek nie zareagował na tę informację, bo nikt nie wątpił w powodzenie emisji. Nie zaszkodziła jej nawet rezygnacja z wykorzystania prawa poboru przez Munich Re. Udział największego reasekuratora świata w kapitale HVB spadł w ten sposób z 26 do 18 proc. Dzięki uzyskanym środkom poprawi się baza kapitałowa banku, uszczuplona przez kolosalne odpisy w ubiegłych latach. Teraz realizacja planów przejęć będzie łatwiejsza, tym bardziej że zarząd HVB już poprosił udziałowców o zgodę na powiększenie kapitałów o kolejne 5 mld EUR w ciągu najbliższych pięciu lat.

Dla kursu HVB, który w ostatnich trzech tygodniach wzrósł o 11 proc, najważniejsze są właśnie spekulacje na temat konsolidacji. Prezesi HVB, Deutsche Banku i Commerzbanku ciągle o niej mówią, ale konkretów brak. Czekają na nie także akcjonariusze polskich BPH i BRE, których przyszłość zależy od decyzji strategicznych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HVB: emisja udana, czas na konsolidację