HVB połączy trzy spółki leasingowe

Beata Tomaszkiewicz, Radosław Omachel
29-05-2002, 00:00

Należące do grupy HVB spółki leasingowe — BA CA Leasing, PBK Leasing i BTL — zostaną do końca roku połączone. Trwa ujednolicanie struktur zarządczych, a trzy firmy mają już jednego prezesa. BPH PBK dysponuje wprawdzie jeszcze akcjami LTL, ale ta spółka nie weźmie udziału w konsolidacji.

Do końca roku zakończy się proces łączenia trzech spółek leasingowych z grupy Hypovereinsbank — BA CA Leasing i należących do BPH PBK Bankowego Towarzystwa Leasingowego i PBK Leasing.

Pierwszy etap fuzji zakłada unifikację struktur zarządczych — wszystkie spółki mają od niedawna wspólnego prezesa. Został nim Mieczysław Woźniak, dotychczasowy prezes PBK Leasing. Nieoficjalnie wiadomo, że członem konsolidującym będzie BA CA Leasing i nowa spółka będzie działać pod takim właśnie szyldem. Oferta handlowa i profil nowej spółki jeszcze nie zostały określone, ale wiadomo, że nastawią się na obsługę zagranicznych klientów korporacyjnych. Taką grupę obsługiwało do tej pory BA CA Leasing.

BPH PBK dysponuje również 25,5 proc. akcji notowanego na giełdzie Lubelskiego Towarzystwa Leasingowego (LTL). Wiadomo jednak, że giełdowa firma nie weźmie udziału w konsolidacji, a bank rozgląda się za nabywcą tych akcji.

Niewiele wiadomo na temat udziałów grupy Hypovereinsbank w polskim rynku leasingowym — żadna ze spółek należących do grupy nie należy do Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych i nie ujawnia danych dotyczących wartości aktywów. Na tle rynku liderów rynku nie są to jednak duże podmioty.

Konsolidacje na rynku leasingowym są konsekwencją fuzji banków. W 2001 r. swoje spółki leasingowe łączyły Bank Handlowy i Citibank (ze względu na klientów korporacyjnych pozostawiono nazwę Handlowy Leasing) oraz Bank Zachodni i WBK (w wyniku fuzji powstał BA WBK Finance & Leasing). Od kilku miesięcy mówi się również o fuzji spółek leasingowych planowanej przez ING — właściciela ING Lease i ING BSK Leasing. Bożena Kurasz, prezes ING BSK Leasing, twierdzi jednak, że połączenia nie należy się spodziewać w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz, Radosław Omachel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HVB połączy trzy spółki leasingowe